Çöpten kâğıt toplamak için artık lisans gerekiyor

Çöpten kâğıt toplamak için artık lisans gerekiyor.14723
  • Giriş : 07.04.2008 / 09:37:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 09:43:36

Ülke genelinde 27 belediye ile geliştirilen projeye göre çöpteki kağıtları artık sertifikalı kişiler toplayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çöp kutularına atılan kâğıtları artık belediyelerin lisans verdiği kişiler toplayabilecek. Böylece hem atık kâğıtlar organize bir şekilde toplanarak geri kazanılacak hem de bu işi kamuflaj olarak kullanarak yapılan hırsızlıklar önlenecek.

Çevre ve Orman Bakanlığı, kullanıldıktan sonra çöpe atılan kağıt ve ambalaj malzemelerinin geri kazanılması için Türkiye genelinde 27 belediye ile işbirliği yaptı. Bakanlığın geliştirdiği geri kazanım projesi kapsamda meclis kararı çıkaran belediyeler, lisansı olmayan kişilerin atık kâğıt toplamasını yasakladı. Uygulamanın başladığı yerde polisler, kâğıt toplayıcılarının lisansı olup olmadığını kontrol ediyor. Lisansı olmayanların kullandıkları araç ve topladıkları malzemelere el konuluyor. Antalya Emniyeti Önleyici Hizmetler Şube Müdürü ve Toplum Destekli Polislik Çalışmaları Sorumlusu Akif Aktuğ, hırsızlık yapan şahısların kamufle olmak için atık kâğıt topladığına dikkat çekerek, projeyle sorunu ortadan kaldıracaklarını söyledi. Çevre ve Orman Bakanlığı ile belediyelerin yaptığı bu çalışmaya vali ve emniyet müdürlerinin de destek verdiğini dile getiren Aktuğ, "Bu konuda belediye temizlik işçileriyle ortak toplantılar yapıldı. Çünkü bizim yaptığımız işle temizlik işçilerinin yaptığı işler aynı. Onlar da biz de sokakları temiz ve güvenli tutmaya çalışıyoruz." dedi.

27 belediye ile birlikte pilot bölge seçilen Antalya Muratpaşa Belediyesi, uygulamayı başarıyla sürdürüyor. Belediyenin Temizlik İşleri Müdür Yardımcısı Mustafa Çetin, geri kazanım projesinin her yönden çok faydalı olacağına inanıyor. Uygulama için meclis kararı aldıklarını belirten Çetin, pilot bölge seçilen 27 belediye sınırları içerisinde ambalaj atıklarını sertifikalı kişilerin topladığını aktardı. Çetin, proje sayesinde, sektörde çalışan insanların sosyal güvenceye de kavuşacağını vurguladı. Lütfi Aykurt, Antalya

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious