Çörtoğlu; 'Saldırının sorumluları bazı basın kuruluşları'

Çörtoğlu; 'Saldırının sorumluları bazı basın kuruluşları'.6960
  • Giriş : 17.05.2006 / 00:00:00

Danıştay Başkanı Çörtoğlu, saldırının bazı sorumsuz basın kuruluşlarının yargı mensuplarını hedef göstermesi sonucu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çörtoğlu, ''Bu saldırı, mensuplarının kamuoyumuzun bilgisinde olan kimi kararları dolayısıyla bir kısım sorumsuz basın ve yayın kuruluşları ile yazarlarınca hedef gösterilmeleri, devlet adına yetki kullanan makamlarca da cesaretlendirici, ihtiyatsız beyanlarda bulunulması sonucu gerçekleşmiştir'' diye konuştu.
Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, başkanvekilleri Tansel Çölaşan ve Gönül Önbilgin, Danıştay Başsavcısı Zafer Kantarcıoğlu, Danıştay daire başkanları, üyeler, tetkik hakimleri ve savcılar, bir araya geldi. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Çörtoğlu, saldırının meslektaşlarını hedef alan kişisel bir saldırı olmadığını ifade ederek, "Bu saldırı, mensuplarının kamuoyumuzun bilgisinde olan kimi kararları dolayısıyla bir kısım sorumsuz basın ve yayın kuruluşları ile yazarlarınca hedef gösterilmeleri, devlet adına yetki kullanan makamlarca da cesaretlendirici, ihtiyatsız beyanlarda bulunulması sonucu gerçekleşmiştir. Başkanlığımızca önceki tarihlerde yapılan basın açıklamalarında ve 10 Mayıs 2006 tarihinde düzenlen Danıştay'ın 138. Kuruluş Yıldönümü töreninde Danıştay adına yaptığım konuşmada bu hususlar altı çizilmek ve tehlikeye işaret edilmek suretiyle vurgulanmasına karşın, devlet yetkisini kullanan en üst makamların açıklamalarında maalesef bu tehlike hafife alınarak göz ardı edilmiştir. Yargısına sahip çıkmayan devlet bu olayda büyük yara almıştır." dedi.

Menfur olayı kınadığını belirten Çörtoğlu sözlerini saldırıda yaralanan arkadaşlarına acil şifalar dileyerek bitirdi. Çörtoğlu'nun açıklamasının ardından Danıştay mensupları ayağa kalkarak alkışlı protesto yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious