Çorum Belediyesi internet devi Google ile yarışıyor

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

İnternet üzerinden ücretsiz kullanıma sokulan programın, internet devi Google tarafından hazırlanan Google Earth'ın New York için yayınladığı verilerden daha zengin olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir zamanlar borçları ile gündeme gelen ve çalışanlarının maaşlarını dahi ödeyemeyen belediyeler şimdilerde teknoloji ile yarışıyor. Bunun en son örneğinin yaşandığı Çorum'da son günlerde şehir merkezinin internet ortamına aktarıldığı 3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemi (KBS) konuşuluyor. Türkiye'de belediyeler ve genel müdürlükler arasında ilk kez uygulanan 3 boyutlu Kent Bilgi Sistemi, Çorum Belediyesi'nin resmi internet sitesi üzerinden kullanıma sunuldu. 3 boyutlu uygulama ile vatandaşlar, belediyeye gelmeden, ada ve parsel numaralarını girerek mülkünün ve şehrin imar durumunu görebiliyor.

Sistem hakkında bilgi veren Çorum Belediye Başkanı Atlamaz, şehrin gerçek anlamda 3 boyutlu modelinin internet ortamında yayınlandığını ve uydu fotoğrafı ve arazi modeli üzerinde binaların kat adetlerine göre yükseldiğini ve tapu parsellerinin izlenebildiğini vurguladı. Atlamaz, "Türkiye'de hiçbir belediyede olmayan 3 boyutlu Kent Bilgi Sistemi'ni uygulamaya koyduk. KBS uzun süreli ve ileri teknoloji gerektiren bir çalışma. Bunu başardığımız için mutluyuz" dedi.

Üç boyutlu KBS'de yayınlanan verilerin Google Earth'ın New York için yayınladığı verilerden daha zengin olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Atlamaz, "Google Earth'de olmayan tapu parselleri ve bunların imar durumları belediyemiz Kent Bilgi Sistemi'nde yer alıyor. 3 boyutlu ortamda kentimizle ilgili, 18 bin bina, 39 bin parsel, 3 bin 200 sokak, kadastro ve imar paftası sınırları, kentin önemli noktaları, okul, hastane, apartman, otel, cami gibi yerler de belirtiliyor" dedi.

"ÜÇ BOYUTLU SİSTEM ÖRNEK OLDU"

Şehir ile ilgili tüm bilgilerin yer aldığı 3 boyutlu sistemin belediye hizmetleri dışında resmi ve özel kurumlarında başvuracağı bir sistem olacağını söyleyen Başkan Atlamaz, KBS'nin örnek olduğunu kaydetti. Atlamaz, "Türkiye'nin birçok ilinden üç boyutlu kent bilgi sistemi hakkında bilgi almak isteyenler bizleri arıyor. Tapu parselleri ve imar durumları dışında birçok kurum ve kişi kendi işleri ile ilgili bu sisteme başvuracak. Şehrin tüm bilgilerini görerek kuş bakışı aradıkları yerleri görebilecekler." bilgisini verdi.

Çorum Belediyesi'nde Kent Bilgi Sistemi ile ilgilenen APK Birimi'nde görevli Harita Mühendisi Nuri Burhan ise KBS'nin iki boyutlu versiyonun şu an Türkiye'de bazı belediyelerde uygulanan bir proje olduğunu söyledi. Nuri Burhan, kendilerinin bir yıldır kullandığı iki boyutlu KBS'yi görsel bir yapıya kavuşarak üç boyutlu hale getirdiklerini ve başarılı bir çalışmanın ortaya çıktığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious