Çorumda 300 köy yolu kapanlı

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Yurdu etkisi altına alan kar yağışı ve soğuk hava Çorum'da da etkisini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çorum'da cuma gününden itibaren başlayan kar yağışının ardından kent merkezinde kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı. Yüksek kesimlerde yarım metreyi aşan kar nedeniyle il genelinde 300 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Yol açma çalışmaları hakkında bilgi veren Vali Yardımcısı Murat Soylu, İl Özel İdaresi araçlarının karayollarına gönderildiğini, tüm ekiplerle birlikte il ve ilçe yollarının sürekli açık tutulması için çalışıldığını açıkladı.

Kar yağışının devam etmesi nedeniyle köy yollarında acil durumlara müdahale edildiğini vurgulayan Soylu, "Doğum, cenaze, kalp ve diyaliz hastaları bulunan ve talep gelen köy yolları ulaşıma açılarak, vatandaşlarımız hastanelere ulaştırılmıştır. Cenazelerin defnedilmesi sağlanmıştır. Ayrıca yollarda kalan çok sayıda araç kurtarılmıştır. Kapalı olan 300 köy yolunun açılması için çalışmaları devam ediyor" açıklamasında bulundu.

Bu yıl İl Özel İdaresi'nin kar çalışmalarında görevlendirdiği ekipler hakkında da bilgi veren Murat Soylu, 21 greyder, 4 kar bıçaklı kamyon, 4 lastik tekerlekli kepçe, 1 dozer, 4 kar makinesi ve 15 servis kamyonu ile kar mücadelesine devam edildiğini dile getirdi. Kar önlemleri karşısında vatandaşları da uyaran Soylu, şöyle konuştu: "Vatandaşlarımızın kar mücadelesi konusunda duyarlı olması, kar yağışının devam ettiği zamanlarda zorunlu olmadıkça özel araçları ile trafiğe çıkmamaları ve araçlarına kesinlikle zincir takmaları gerekmektedir. Ayrıca köy yollarının açılması için asılsız ihbar yapılmamalı"

Kar yağışı ve hava sıcaklığının düşmesinin ardından yollardaki buzlanma olaylarına karşı karayolları ekipleri özellikle gece saatlerinde tuzlama çalışması yapıyor. Trafik ekipleri, akşam saatlerinden itibaren Çorum-Samsun ve Çorum-Amasya istikametine zincirsiz araç göndermiyor. Öte yandan son 4 günde yollardaki kar ve buzlanma nedeniyle kent merkezi ve karayollarında çok sayıda yaralamalı ve maddi hasarlı Trafik Kazası meydana geldi.

Şehir merkezinde ise kar yağışının ardından meydana gelen buzlanma olayları için Çorum Belediyesi ekipleri seferber oldu. Ekipler, kar temizleme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious