Çorum'da 7 köy evi ve cami yandı

Çorum'da 7 köy evi ve cami yandı.8018
  • Giriş : 24.06.2009 / 08:35:00

Çorum'un İskilip ilçesine bağlı bir köyde ateşle oynayan çocuklar tarafından çıkarıldığı sanrılan yangın sonucu 7 ev ile 1 cami tamamen yandı. Alevler 4 saatte kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

35 kilometre uzaklıktaki Kutluözü köyündeki yangın, saat 17.30 sıralarında Mustafa Karabulut'a ait evde çıktı. Evde yalnız olan çocukların tüple oynamaları sonucu çıkan yangın, kısa sürede büyüdü. Alevlerin evi sarması ile kendilerini dışarı atan çocuklar, kaçarak tarlada çalışan anne babasının yanına gitti.

Alevler, rüzgarın da etkisiyle diğer evlere de sıçradı. Tarlada çalışan ve köyden yükselen dumanları gören Kutluözü sakinleri, jandarmadan yardım isteyerek yangına ilk müdahaleyi yaptı. Alevlerle başa çıkamayan vatandaşlar, çaresizlik içinde yangını izledi. Alevlerin sıçramadığı diğer hanelerdeki eşyalar boşaltıldı.

Yangına İskilip, Uğurludağ, Bayat ve Çorum'dan gelen itfaiye arazözleri ile jandarma ekipleri müdahale etti. Yangın, yaklaşık 4 saat süren çalışmaların sonunda kontrol altına alındı. Köyde bulunan 7 ev ile 1 cami tamamen yanarken, 2 büyükbaş hayvan da telef oldu. Diğer evlere sıçraması önlenen yangının soğutma çalışmaları sürüyor.

Olay sonrası köye gelen Çorum Valisi Mustafa Toprak, köy muhtarı Mürsel Gökçe'den bilgi alarak köylülerle görüştü. Yangının bir evde çocukların tüple oynaması sonucu başladığının bildirildiğini söyleyen Vali Toprak, alevlerin kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının ise devam ettiğini açıkladı. Yangında can kaybının olmadığını anlayan Toprak, "Can kaybı ve yaralı insan yok. 2 hayvan telef oldu. Üzüntümüz 7 ev ile bir caminin kül olmasıdır. Soğutma çalışmaları çevre belediyelerin itfaiye arazözleri ile yapılacak. Evleri yanan vatandaşlarımız şimdilik akrabalarına sığındı. Valilik tarafından Kriz Merkezi oluşturduk. İl Sivil Savunma ekipleri yola çıktı. Köye çadır kuracaklar. Vatandaşlarımız köy okulu ve çadırlarda kalacak. Ayrıca İskilip Kaymakamları ve Belediyesi'nin gönderdiği gıda yardımı köye ulaştı" dedi.

Vali Mustafa Toprak, telefon ile görüştüğü İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a köydeki durumu iletti. Toprak, Bakan Atalay'ın geçmiş olsun dileklerini köylülere ileterek gereken yardımların köye ulaşacağını söyledi.

Köy muhtarı Mürsel Gökçe ise, yangına sebep olan çocukların aileleri tarafından çevre köylerdeki tanıdıklarının yanına yerleştirildiğini anlattı. Tayini çıkan ve 10 gün sonra köyden ayrılmaya hazırlanan imam Fazlı Duzcu da caminin içinde bulunan malzemelerinin de tamamen yandığını söyledi. Tarlada çalışırken yangını gördüklerini dile getiren köy sakinleri, köye ulaşana kadar alevlerin diğer evleri de sardığını belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*