Çorumlu işçiler isyan etti

Çorumlu işçiler isyan etti.34172
  • Giriş : 20.03.2009 / 14:10:00

Çorum Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) faaliyet gösteren bir tekstil firmasında çalışan 900 işçi, yaklaşık 3 aydır ücretlerini alamadıkları iddiasıyla iş bırakma eylemi başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

OSB'deki bir gömlek fabrikasında çalışan 900 işçi sabah saatlerinde fabrika bahçesinde toplandı. İşçiler, 300 TL maaşla çalıştıklarını ve yaklaşık 3 aydır kendilerine ödeme yapılmadığını öne sürerek, işverenin ''bugün git,yarın gel'' diyerek ödeme yapmadığını bildirdi. işçiler, ''bizler de ev geçindiriyoruz. Eve ekmek alacak paramız yok. Biz emeğimizin karşılığı olan parayı istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Mesai ücretlerinin yanı sıra sosyal haklarının da ödenmediğini ileri süren işçiler, ''haftada 40 tırlık sevkıyat yapılıyor, ama bize krizi bahane ediyorlar. Ayrıca özürlü işçilerimizin tüm hakları da gasbediliyor. Namaz kılan arkadaşlarımızın bile namaz kıldığı süreler mesaiden kesiliyor. İşten ayrılmak isteyenlerin de çıkışları verilmiyor'' şeklinde konuştu.

İşçilerden Ertuğrul Yıldız, mesaiye kalmadığı için ustalardan dayak yediğini ve işten çıkarılmak istendiğini iddia ederek, ''mesaiye kalmadığım için 2-3 usta beni dövdü, sonra işten çıkarmak istediler. Ancak dayak yediğime dair rapor alıp, suç duyurusunda bulununca vazgeçtiler'' dedi.

Emine Efe isimli işçi de, ''bize her ay sonunda asgari ücret verildiğine dair bordro imzalatıyorlar, ancak 300 TL maaş veriyorlardı. Son 3 aydır kimseye maaş ödemesi yapmadılar. Ayrıca mesai ücretlerimiz de kaldırıldı. Hepimiz ev geçindiriyoruz. Ne yapmamız lazım?'' diye konuştu.

Fabrikanın güvenliğini sağlayan özel güvenlik şirketinin çalışanları ile işçilerin servisini yapan otobüs şoförleri de uzun süredir maaşlarının ödenmediğini söyledi.

İşçiler, haklarını alana dek iş bırakma eylemini sürdüreceklerini ifade etti.

-''SADECE 5 GÜNLÜK BİR GECİKMEMİZ VAR''-

İsmini açıklamayan fabrika yöneticisi ise gazetecilere yaptığı açıklamada, sadece 5 gündür işçilere ödeme yapamadıklarını söyledi. Krizden dolayı birçok siparişin iptal edildiğini bildiren fabrika yöneticisi, işçilerin söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*