Coşkun: 'Bu anayasayı AK Parti yapmadı'

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarıyla ilgili olarak, "Bu Anayasayı AK Parti yapmadı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Coşkun, "Geçmiş cumhurbaşkanları nasıl seçildiyse, öyle seçilecek. Bunu kavgaya dökmek güveni sarsıcı, siyasi istikrarı bozucu yönlerde ele almak bu ülkeye fayda getirmez." dedi. Coşkun, bazı güç odaklarının sağlanan güven ortamını sarsmaya, siyasi istikrarı bozmaya çalıştığını savunarak, "Türkiye'nin kazanımlarını yeniden kaybetme lüksü yok." diye konuştu.
Sürat Teknoloji tarafından kurulan Türkiye'nin ilk ve tek 'IBM Bütünleşik Depolama Çözüm Merkezi'nin tanıtım toplantısına katılan Bakan Coşkun, burada yaptığı konuşmada, 3 kasım seçimleri öncesinde Türkiye'nin ekonomik ve sosyal durumuna değindi. Milletin sağduyusuyla Ak Parti'nin tek başına iktidar olmasıyla siyasi istikrarın sağlanması ve bu istikrarın sağlanmasından sonra sosyal barışın kurumlar arasında sağlanarak güven ortamının yeniden sağlandığını ifade eden Coşkun, 2002 yılının sonunda Türkiye'nin en büyük kazancının güven ortamının yeniden sağlanması olduğunu söyledi. Coşkun, enflasyon tekli rakamlara çekilirken büyümenin sürdürülebilir bir şekilde devam ettiğini, 4 yılda yüzde 7.8 reel olarak büyüyerek OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke haline gelindiğini hatırlattı. TL'nin böylesine değer kazandığı, devletin müdahale etmeden piyasanın kendi dengelerini kurup dinamitlerini oluşturarak, kur sorununun tamamen kindi dengelerine terk edildiği bir ortamda ihracatın 30 milyar dolarlardan 85 milyar dolarlara yükseldiğini anlatan Coşkun, güven ortamının Türkiye'ye kazandırdığı değerlere işaret etti. Bakan Coşkun şöyle devam etti: "Bunları niye hatırlatıyorum. Bunun temelinde tek bir kelime yatıyor. Güven ortamı. Şimdi bazı güç odakları bu güven ortamının sarsmaya, siyasi istikrarı bozmaya çalışıyor. Özellikle iş dünyasının bu konuda çok hassas olması lazım. Türkiye'nin kazanımlarını yeniden kaybetme lüksü yok. Bu ülke bizim ve gelecek nesillere daha güvenli bir ülke bırakma vebaliyle karşı karşıyayız. İşte bu inançla çalışıyoruz."

Globalleşen dünyada çılgın bir rekabetin söz konusu olduğunu ifade eden Coşkun, bu çılgın rekabete ayak uydurabilmenin tek şartının rekabet gücü yüksek bir ülke olmaktan geçtiğini anlattı. Coşkun, rekabet gücünü arttırmanın yolunun da bilişimden, araştırma geliştirmeden geçtiğin dile getirdi. 2007 yılı içinde Türkiye'de iki seçim olduğunu anımsatan Bakan Coşkun, bu konudaki tartışmalara işaret ederek şunları kaydetti: ''Demokrasilerin vazgeçilmez unsuru seçimlerdir. Önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu Anayasayı AK Parti yapmadı. Geçmiş cumhurbaşkanları nasıl seçildiyse, öyle seçilecek. Bunu kavgaya dökmek güveni sarsıcı, siyasi istikrarı bozucu yönlerde ele almak bu ülkeye fayda getirmez. Bir de genel seçimler gerçekleştirilecek. Demokrasilerde yarış esastır ama kavgaya dökmeden. Çünkü bu ülkenin sevgiye, barışa, kalkınmaya ihtiyacı var. Dolayısıyla biz 2007 yılında programımızdan şaşmadan, istikrarı bozmadan götürmeye çalışıyoruz. Herhangi bir şekilde seçim ekonomisi uygulaması yapmayacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious