Coşkun: 'Erken seçim diye birşey yok'

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Bakan Coşkun, Türkiye’deki istikrarı bozmak isteyenlerin ‘erken seçim’ diye tutturduğunu, ardından da cumhurbaşkanı seçimi ile uğraştığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beraberinde TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile birlikte özel uçakla Samsun’a gelen ve karayoluyla Bafra İlçesi'ne geçerek vergi rekortmenleri ödül törenine katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bir zamanlar ülkenin ekonomik depremlerle karşı karşıya kaldığını, bunun arkasının da ekonomik sarsıntılarla kriz olarak devam ettiğini söyledi.

AKP’nin tek başına iktidara gelmesi ile birlikte siyasi istikrarın sağlandığını belirten Bakan Coşkun, “Türkiye 2001’li yıllarda güvenini kaybetmişti. Bir ülkenin kamu borçlarının toplamı 1 yıllık geliri olan Gayri Safi Milli Hasılası'nın yüzde 60’ını geçtiği zaman o ülkeye müflis gözüyle, yani iflas etmiş gözüyle bakılıyordu. Bu çok acı bir durumdur. Bu millet buna layık değildir” dedi.

Bafra Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmasında özel sektör öncülüğünde kalkınma sürecine girildiğini ve ekonomiye istikrar kazandırarak sürdürülebilir bir büyüme sürecini yakaladıklarını anlatan Coşkun, şunları söyledi:
“Bu istikrarı bozmak isteyenler var. Bazı özel kaprisler ve ideolojik siyasi yaklaşımlar dışında hiçbir gerekçe yokken bir erken seçim tutturdular. O olmadı. Şimdi de Cumhurbaşkanı seçimi ile uğraşıyorlar. Bununla birlikte siyasi istikrarı bozmak istiyorlar. Tabiiki ekonomiyi bozacaklar. Gece yarısı zenginleri ortaya çıkacak. Buna fırsat vermeyeceğiz. Erken seçim diye bir şey yok. Seçimler zamanında yapılacak. Yatırımcılar 2007 yılında yatırımlarını durdurma eğilimine girmesin.”

ADİL BİR VERGİ SİSTEMİ İSTİYORLAR

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmada adil bir vergi sisteminin kurulmasını istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Bugün şikayet ederken vergi sisteminde bir taraftan hükümetimiz cidden bazı noktalarda bizim alışkın olmadığımız adımları atmaktadır. Nedir bunlar. Kurumlar vergisi üzerindeki vergi yükü yüzde 30 iken yüzde 20’ye indirilmesi, tekstilde katma değer vergisinin 18’den 8’e indirilmesi gibi adımlar atılarak bizleri mutlu etmektedir. Bu yeter mi? Elbette hayır. Sistemi yeni baştan kurgulamak lazım.

Bu sistemi yeni baştan tasarlayıp kuramazsak, kayıt dışı ekonomiden şikayet etmeye devam ederiz. En çok kayıt dışı ekonomiden rahatsız olan Türk özel sektörüdür. Toplum kesimleri içinde en çok rahatsız olan biziz. Çünkü haksız bir rekabet ortaya çıkarmaktadır.”

Hisarcıklıoğlu, 2001 ekonomik krizi sonrasında sıkıntıda olan büyük firmaların kredilerinin yeniden yapılandırılması ile ilgili ‘İstanbul Yaklaşımı’ uygulanmasına başlandığını da belirterek şöyle devam etti:

“İstanbul yaklaşımı ile beraber ‘Anadolu Yaklaşımı’nın da buna paralellikte hayata geçmesi gerekir dedik. Toplam 72 bin firma ödeme zorluğundan dolayı bugün faaliyette değil. 59’ncu hükümetimiz Ağustos 2001’den bu tarafa dile getirdiğimiz, 5 sene sonra da olsa Anadolu’daki 42 bin küçük orta boy işletmesinin kredilerini yeniden yapılandırmaya ve bunu hayata döndürmeye yönelik adımlar komisyondan geçti.

Hedef 42 bin KOBİ’nin kredisini yeniden yapılandırmak. Ama gerçekçi olmak gerekir. Bunların hepsinin kredisinin yeniden yapılandırılması mümkün değil. En azından 10 bin firmayı kazanırız. Bu da 100 bin kişiyi istihdam etmek demektir.”

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun daha sonra vergi rekortmenlerine birer plaket sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious