Crocker, Talabani ve Barzani ile terör zirvesi yaptı

Crocker, Talabani ve Barzani ile terör zirvesi yaptı.22007
  • Giriş : 26.12.2007 / 23:15:00
  • Güncelleme : 26.12.2007 / 23:04:35

Irak'ın kuzeyinde operasyon zirvesi: Crocker, Talabani ve Barzani ile görüşüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, Selahaddin kentinde, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, Irak'ın kuzeyindeki Selahaddin kentinde, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) yetkilisi Molla Bahtiyar, halen devam eden görüşmede, Kerkük'teki referandumun ertelenmesi konusuyla Türkiye'nin bölgedeki operasyonlarının ele alındığını belirterek, şöyle dedi: ''Türkiye'nin operasyonları konusunda ABD Büyükelçisine kaygılarımızı ilettik. O da Türkiye Dışişleri Bakanı ile operasyonlar konusunu konuşacaklarını ve kaygılarımızı aktaracakları söyledi.

Bölgemiz bombalanıyor. Askeri operasyonlar durumu biraz daha karıştırır. Bir an önce Türkiye'nin sınır ötesi harekatının durdurulması ve diplomatik arayışların başlatılmasını istedik.''

Kerkük'ün durumunu belirleyecek olan Irak anayasanın 140'ıncı maddesinin kendileri için hayati önem taşıdığını belirten Bahtiyar, şunları kaydetti: ''BM ve ABD, bizden referandumun biraz ertelenmesini istemişlerdi. Biz de anayasal güvence verilmesi ve BM'nin devreye girmesi halinde, 140'ıncı maddenin ertelenmesinin söz konusu olabileceğini söyledik.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious