Cruise tarikatı Almanya'yı karıştırdı

Cruise tarikatı Almanya'yı karıştırdı.17939
  • Giriş : 14.01.2007 / 00:00:00

Tom Cruise’un Scientology tarikatının Almanya’nın göbeğinde açtığı merkezle Alman hükümetine sızmayı amaçladığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aralarında John Travolta ve Katie Holmes’un da bulunduğu birçok Hollywood ünlüsünun üyesi olduğu Scientology tarikatı, dün Berlin’deki merkezini görkemli bir törenle açtı. Ancak Almanya’da 6 bin üyesi olan tarikatın, Fransız AFP ajansı tarafından ele geçirilen manifestosu bu ülkede paniğe yol açtı. Üyelere dağıtılan gizli dokümanda “Hedefimiz sadece yeni üye kazanmak değil, Alman hükümetinin en tepesine kadar erişmektir” ifadesinin yer alması üzerine olay Alman meclisine kadar taşındı.

Başbakan Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Partisi, Berlin’in Sosyal Demokrat eyalet yönetimini tarikatın burada bir merkez açmasına kolaylıkla izin verdikleri gerekçesiyle ağır bir dille eleştirdi. Alman Lutheran Kilisesi lideri Wolfgang Huber ise, “Scientology’nin dinle uzaktan yakından alakası yoktur. Taraftarlarını robotlara çevirmeye çalışan din dışı bir oluşum” ifadesini kullanarak açılışı kınadı.

Dünyada 500 bin üyesi var
Scientology 1952 yılında Ron Hubbard adlı bilim-kurgu yazarı tarafından kuruldu. 159 ülkede 500 bin üyesi 6 bin kilisesi bulunuyor. Milyarlarca dolarlık malvarlığını kontrol ettiği sanılıyor. En gözde üyesi Tom Cruise. Üyelerin beyinlerinin yıkandığı ve siyasi bir amaca yönelik çalıştıkları ileri sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious