Çubukçu: ''Düşese dava açacağız''

Çubukçu: ''Düşese dava açacağız''.13754
  • Giriş : 03.11.2008 / 22:16:00

Bakanı Çubukçu, York Düşesi Ferguson'un Ankara ve İstanbul'da çocuk yurtlarında çekildiğini iddia ettiği görüntülerle ilgili dava açaçak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, eski İngiltere York Düşesi Sarah Ferguson'un Ankara ve İstanbul'da çocuk yurtlarında çekildiğini iddia ettiği görüntülerle ilgili dava açmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nun açıklanacağı günlerde bu haberlerin son derece kasıtlı yapıldığını söyleyen Bakan Çubukçu, "İncelemelerimizden, araştırmalarımızdan çıkan sonuç bizi orada utandıracak bir muamele yok. Dava açmak için hazırlıklarımız sürüyor" dedi.

Bakan Çubukçu, konuyla ilgili olarak İHA'nın sorularını cevaplandırdı. Bu görüntülerin Türkiye'de çekilip çekilmediği konusunda henüz ellerinde teyit edilmiş bilgi olmadığını belirten Çubukçu, "Velev ki teyit edilmiş olsa bile her şeyden önce bu haberde dikkat edilmesi gereken en önemli husus yapılan açıklamalar" dedi.
Açıklamaların son derece siyasi olduğunu belirten Bakan Çubukçu, "Sarah Ferguson'un bu görüntülere dayanarak her şeyden önce özürlü çocuklara yönelik kendince bir hassasiyeti varmış gibi, bu hassasiyeti kullanarak yaptığı siyasi açıklamalar bir kere olaylarla son derece tenasüp halinde. 'Türkiye'nin AB'ye girmesine karşıyım', 'İstanbul'a turist olarak dahi gitmeyin' şeklinde bir açıklamayla bu haberin aynı anda örtüştürülmesi son derece manidar" diye konuştu.

Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nun açıklanacağı bugünlerde bu haberlerin son derece kasıtlı olarak yapıldığını söyleyen Çubukçu, Ferguson'un Ramazan ayında ziyaretlerden sonra kendilerine teşekkür ederek ayrıldığını belirterek, "gizli kamerayla bu şekilde elde ettik" demesinin son derece anlamsız olduğunu ifade etti. Çubukçu, "İncelemelerimizden, araştırmalarımızdan çıkan sonuç bizi orada utandıracak bir muamele yok. Tam tersine Türkiye olarak uluslararası standartlarda uygun hizmet verdiğimiz kurumlardır. Sonuna kadar bu kurumlarla ilgili savunmamızı yaparız. Velev ki insanlık dışı veya insan haklarına aykırı bir muamele her kim yaparsa yapsın bunu da soruşturmaya açığız. Biz şeffaf, denetlenebilir kurumlarız ve gerçekten buradaki çocuklarımıza kendi çocuklarımız ve evladımız gibi muamele ediyoruz. Bizim bakış açımız bu" şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili diplomatik girişimde bulunduklarını ifade eden Çubukçu, "Dışişleri Bakanlığı kanalıyla yazışmalarımız sürüyor. İngiltere'de bu haber kanalı ile yazışmalarımız sürüyor. Dava açmak için hazırlıklarımız sürüyor. Yani biz bu konudaki girişimlerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Bir soru üzerine Çubukçu, davayı İngiltere'de açacaklarını söyledi. Çubukçu, yazar Hüseyin Üzmez olayıyla ilgili olarak tacize uğrayan kız çocuğuna olumlu rapor veren Adli Tıp Kurumu raporuna da itiraz ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*