Çubukçu: "Her yaşlıya bakana para verilmeyecek"

Çubukçu:
  • Giriş : 16.01.2008 / 13:39:00
  • Güncelleme : 16.01.2008 / 14:30:20

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, ''Toplumda her yaşlıya bakan para alacak gibi bir yanlış anlama var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaşlılara bakan ailelere parasal destek imkanı, bakıma muhtaç olmayanlar için geçerli değil'' dedi.

Bazı programlara katılmak üzere Konya'ya gelen Bakan Çubukçu, Konya Valisi Osman Aydın'ı makamında ziyaret etti. Çubukçu, burada yaptığı açıklamada, 2005 yılında çıkardıkları Özürlüler Yasası'nın sağladığı imkânların vatandaşlar tarafından öğrenilmesi ve bu yasayla tanınan hakların bilinmesinin önemine vurgu yaptı.

Yasanın uygulanmasında bazı güçlükler yaşandığını belirten Çubukçu, ''Özürlüler İdaresi Başkanlığımızın Türkiye genelinde başlattığı Engelsiz Yaşam Projesi çerçevesinde, tüm illerimizde bir eğitim çalışması yapıyor. Bu çalışmalara ilk defa ben de Konya'da katılıyorum'' diye konuştu.

Türkiye'de özürlülerle ilgili yasal düzenlemelerin toplumda bilinmesinin sosyal ilerlemeye katkı sağlayacağını ve bu alandaki sorunların çözümü için büyük önem taşıdığını ifade eden Çubukçu, gittiği yerlerde bazı ailelerin özürlü çocuklar için kendisinden yardım istediğini kaydetti.

Özürlüler Yasası ile 18 yaş altı çocuklara maaş bağlandığını hatırlatan Bakan Çubukçu, "Muhtaç ve özürlü ailelere evde bakım hizmeti veriyoruz. Ayrıca bu durumdaki ailelere bir asgari ücret tutarında destek veriyoruz. Özürlü sandalyesi gibi materyaller de sağlıyoruz. Ben Konya'ya bunların bilinmesini sağlamak için geldim'' değerlendirmesinde bulundu.

Çubukçu, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bir gazetecinin, "Sayın Başbakan'ın söylediği, yaşlılarına evde bakanlara ödenecek parasal destek ne zaman yürürlüğe girecek?'' sorusuna Çubukçu, şu cevabı verdi: ''2007 yılında yasa değişikliği yaptık. Bu, bakıma muhtaç yaşlı ve özürlülere evde bakım hizmeti sağlayan bir düzenlemeydi. Sayın Başbakan, toplumun zorda olan kesimlerinin sorunlarının çözümü için bir talimat verdi. Bunu, aile odaklı gerçekleştirmemiz gerektiği şeklinde talimatlandırdı. Çocuklar ve özürlülerle işe başladık. Yaşlılarla ilgili yönetmelik hazırlıklarımız da sürüyor. Şu anda bakıma muhtaç yaşlılarımız için de evde hizmet modelini gerçekleştiriyoruz. Gündüzlü bakım hizmetleri kanalıyla ihtiyaç duydukları hizmetlerin verilmesini ve nakdi destek sağlamayı planlıyoruz.''

Yaşlıların aileleri, çocukları tarafından yanlarında bakılması durumunda, maliyeti çok yüksek olan bu işin aileye verilecek küçük çaplı destekle çözülmesinin amaçlandığını dile getiren Çubukçu, bakıma muhtaç yaşlılar için tıpkı özürlülerde olduğu gibi bir asgari ücret tutarında ödeme yapılacağını bildirdi.

Bu konuda toplumda bazı yanlış anlaşılmalar olduğunu dile getiren Çubukçu: "Bir kez daha söylemek istiyorum, toplumda her yaşlıya bakan para alacak gibi bir yanlış anlama var. Zaten böyle bir şey olmaz, olamaz. Yani bu yaşlılara bakan ailelere parasal destek imkanı, bakıma muhtaç olmayanlar için geçerli değil. Bu hizmet ekonomik imkanları yerinde olan kişiler için değil" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious