Çubukçu'dan Emine Hanım uyarısı

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Başbakan Erdoğan'a siyasi eleştiri yapılırken eşi Emine Erdoğan'ın malzeme yapılmasını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, özellikle kadınlara yönelik olarak bir politika konuşulduğu zaman Başbakan Erdoğan ve ailesinin her zaman hedef alındığını dile getirerek, “Hiç kimsenin ailesi üzerinden siyaset yapmayın” dedi. Çubukçu, Başbakan Erdoğan’ın kullandığı “haremim” ifadesinin “eş ve aile” anlamında olduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda, SHÇEK, Özürlüler İdaresi, Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2007 yılı bütçe görüşmelerinde, eleştiri ve sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı Çubukçu, CHP İstanbul milletvekili Zeynep Damla Gürel’in pozitif ayrımcılık ve kota konusundaki eleştirilerini anımsatarak, şöyle dedi:

“Madem kota uyguluyorsunuz kaç tane kadın olarak oturuyorsunuz Sayın Gürel buna cevap verin. Ondan sonra biz kotaya taraftarız dersiniz. Yeni bir yerel seçim geçirdik, orada kaç tane belediye başkanınız var, kaç tane meclis üyeniz var kadın. Dolayısıyla bunlara taraftar olup olmadığınız değil, bunları uygulayıp uygulamadığınıza bakarız. Millet de ona bakıyor zaten. Biz belediye meclis üyelerindeki kadın sayısını son derece arttırdık.”

Bakan Çubukçu, özellikle kadınlara yönelik olarak bir politika konuşulduğu zaman Başbakan Erdoğan ve ailesinin her zaman hedef alındığını dile getirerek, “Bugün burada bir kez daha yapıldı. Biz sayın Baykal'ı veya eşini baz alarak konuşmuyoruz” dedi. CHP’lilere, “Hiç kimsenin ailesi üzerinden siyaset yapmayın” diye seslenen Çubukçu, Türk Dil Kurumu sözlüğünde Başbakan Erdoğan’ın kullandığı “harem” kelimesinin “eş ve aile” anlamında kullanıldığının herkes tarafından bilindiğini söyledi. Çubukçu, “Sadece kendi kullandıkları terminolojiye sahip olanlar TDK'deki zengin Türkçe'ye sahip değildir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious