Çubukçu'nun eve dönüş sevinci

Çubukçu'nun eve dönüş sevinci.8029
  • Giriş : 27.05.2008 / 23:43:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, yurt ve yuvalarda kalan çocukların yüzde 30'unun ailelerinin yanına döndüklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nimet Çubukçu, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici'yi ziyaretinde, gazetecilere yaptığı açıklamada, koruyucu aile uygulamasını yaygınlaştırmak istediklerini bildirdi.

Yurt ve yuvalarda kalan çocukları, öncelikle kendi ailelerinin yanına göndermeyi amaçladıklarını ifade eden Çubukçu, şunları kaydetti:

''Eve dönüş uygulaması kapsamında, yurt ve yuvalarda kalan çocuklarımızın yüzde 30'u yani 5 binden fazlası ailelerinin yanına döndü. Bunun dışında kalan çocuklarımızın annesi veya babası yoksa, evlat edinmeye müsait değilse, ya da ailesinin yanında kalması sakıncalıysa koruyucu ailelerin yanında büyümelerini istiyoruz. Çocuklarımızı aile yanına döndürme politikasını başarıyla uyguluyoruz. Çocuklarımızın şefkatli aile ortamında büyümesini sağlamamız lazım. İzmir'de koruyucu ailenin yanında kalan bir çocuğumuzun, çektiği kısa filmde (Sofranıza bir tabak daha koyun, ama içine sevgi koyun) sloganı beni çok etkiledi.''

Koruyucu aile yanında kalan çocukların, koruyucu aileye hiçbir biçimde külfet getirmediğini ifade eden Çubukçu, bu çocukların sosyal güvenliklerinin sağlandığını, aileye de bakım karşılığı olarak ayda ortalama 550 YTL yardım yapıldığını hatırlattı.

Çocukların aile yanında sıcak bir ortama kavuşması için ciddi çalışmalar yaptıklarını, ancak bunların basında çok fazla yer almadığın ifade eden Çubukçu, bu konunun toplumun desteğinin alınması gereken önemli bir konu olduğunu söyledi.

Kayseri'nin, koruyucu aile sayısı bakımından Türkiye birincisi olduğunu vurgulayan Çubukçu, Kayseri modelinin diğer illere örnek olmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, ziyaretten sora Çubukçu'ya, el dokuması kök boyaması kilim hediye etti. Çubukçu, daha sonra Kayseri'de ilki düzenlenen ''Koruyucu Aile Şenliği''ne katılan koruyucu ailelerle ve çocuklarla birlikte yemek yedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious