Çubukçu'nun yanında kavga!

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Bakan Nimet Çubukçu'nun da katıldığı yürüyüşte gerginlik yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Taksim'de, "25 Kasım Dünya Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü"nde yürüyüş düzenleyen ve Bakan Nimet Çubukçu'nun da katıldığı etkinlikte, AK Partililer ile Cumhuriyet Anıtı'ndaki başka bir grup kadın arasında gerginlik yaşandı. AK Partililerin Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakması, anıtta bulunan İstanbul Kız Liselileri Derneği üyesi başka bir grubun anıttan ayrılmak istememesi sebebiyle yaklaşık 20 dakika aksadı.
Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Kadın Kolları'na üye bir grup kadın, "25 Kasım Dünya Kadına Karşı Yiddeti Önleme Günü"nde yürüyüş düzenledi. Galata'dan yürüyüşe geçen gruba Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da eşlik etti. Ellerinde "Kadına karışı şiddete hayır! Her türlü şiddete hayır! Çocuğa karşı şiddete hayır!"yazılı dövizler taşıyan AK Partili kadınlar, tramvay durağına kadar yürüdü.

Durakta günün anlamına yönelik konuşma yapan Bakan Nimet Çubukçu: "Diğer siyasi partilerin de kadına karşı şiddet konusunda bir duruş ortaya koymaları gerekiyor. Şiddet konusunda bilgilendirme arttıkça Türkiye'de kadına uygulanan şiddet oranı düşecektir." dedi. Türkiye'de yapılan çalışmalar sayesinde kadına karşı şiddet uygulama oranın düşeceğini belirten Çubukçu, bu konuda medyaya büyük bir görev düştüğünü söyledi.

Bakan Çubukçu'nun açıklamasının ardından yaklaşık 150 kişilik grup, Taksim Meydanı'ndaki Cumhuriyet Anıtı"na çelenk bırakmak istedi. Bu sırada İstanbul Kız Liselileri Derneği mensubu yaklaşık 20 kişilik bir grup da, "25 Kasım Kıyafet ve Dapka Devrimi Günü" nedeniyle anıta çelenk bıraktı. İki grubun aynı anda anıtta bulunmasını istemeyen emniyet güçleri, İstanbul Kız liselileri Derneği üyesi grubu anıt çevresinden uzaklaştırmaya çalışınca polisle dernek üyeleri arasında kısa süreli bir tartışma çıktı. Bakan Çubukçu'nun da aralarında bulunduğu Ak Partili grup, yaklaşık 20 dakika tramvay durağında beklemek zorunda kaldıktan sonra Cumhuriyet Anıtı'na doğru yürüyüşe geçti. Burada Bakan Çubukçu ile İstanbul Kız Liselileri Derneği grubu içinde yer alan Avukat Aydeniz Tuzkan arasında kısa bir konuşma gerçekleşti Tuzkan Bakan Çubukçu'ya: "Biz de kadın haklarını savunuyoruz. Bizi niye çıkarmaya çalışıyorlar? Burada durmak ve sizinle beraber sesimizi duyurmak istiyoruz." diye sitem etti. Bakan Çubukçu, Tuzkan'ın teklifini kabul etti ve iki grup birlikte: "Kadına karışı şiddete son!" sloganları attı. Dernek üyesi grup, Bakan Çubukçu'nun anıta çelenk bırakmasının ardından: "Çift eşliliğe hayır!" şeklinde slogan attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious