Çubukçu'ya 'inşallah başbakan ol' duası

Çubukçu'ya 'inşallah başbakan ol' duası.8528
  • Giriş : 06.07.2009 / 14:41:00

''Köprünün bir ayağında Milli Eğitim Bakanlığının, diğerinde Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin bulunduğunu'' söyleyen Bakan Çubukçu, projenin sponsorluğunu üstlenen Turkcell'e de teşekkür etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, öğrencilerin farklı yerleri ve kültürleri tanımaları amacıyla hazırlanan ve geçen yıldan itibaren uygulanmaya başlanan ''Gönül Köprüsü Projesi''nin büyüyeceğini ve tüm öğrencileri kapsar hale geleceğini bildirdi.

Proje kapsamında gezilere katılan öğrencilerden bir grup, Çubukçu'yu MEB Tevfik İleri Salonu'nda ziyaret etti.

Öğrencileri tek tek öperek ''hoşgeldiniz'' diyen Çubukçu, yaptığı konuşmada, projeyle öğrencilerin farklı illere gezilere gittiklerini ve Türkiye'nin farklı yörelerinden öğrencilerin bir araya geldiğini anlattı. Öğrencilerin bu gezilerle hem birbirleriyle hem de tarihi ve kültürel değerlerle buluştuklarını ifade eden Çubukçu, öğrencilere ''Sizler değişime, coşkuya, keşfetmeye, yeni ilişkiler kurmaya, yeni yerler görmeye en açık kesimsiniz. Gönül Köprüsü Projesi bu anlamda size yol arkadaşlığı yapan, seyahat etme imkanı sağlayan çok değerli bir proje'' diye seslendi.

''Köprünün bir ayağında Milli Eğitim Bakanlığının, diğerinde Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin bulunduğunu'' söyleyen Bakan Çubukçu, projenin sponsorluğunu üstlenen Turkcell'e de teşekkür etti.

Bakan Çubukçu, şunları söyledi:

''Bu gönül köprüleri üzerinde kurulan kardeşlik, sevgi ve dostluk bağlarının, ülkemizi daha iyiye, daha güzele götüreceğine, ülkemizin genç insanlarına duyduğum güven kadar büyük bir inanç beslemekteyim. Böylece genç nesillerin yaşadıkları yere göre coğrafi ve ekonomik farklılıkları olan diğer yerleri görerek, ülkemizi ve insanlarımızı daha yakından tanıma imkanı olacak. Değişik illerde yaşayan gençlerimiz arasındaki sevgi, saygı, arkadaşlık, paylaşma, yardımlaşma, birlik ve beraberlik duyguları güçlenecek, pekişecek. Hepimiz biliyoruz ki yolculukların insanların ruhları, zihinleri ve alışkanlıkları üzerinde önemli etkileri var. Yolculuklar sadece gittiğimiz, gördüğümüz yerleri değil, kendimizi de tanıma ve bilmediğimiz yönlerimizi keşfetme imkanı verirler. İşte Gönül Köprüsü Projesi ile belki de yaşadığı yerden hiç çıkmayan, başka şehirleri görme imkanı bulamayan çocuklarımıza yeni ufuklar açılmaktadır. Ayrıca projede birçok medeniyete ev sahipliği yapan, doğusundan batısına her bir köşesi tarihi zenginliklerle dolu ve eşsiz doğal güzelliklere sahip olan ülkemizin geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız tarafından gezilip görülmesi ve kültürel değerlerimizin paylaşılmasının sağlanması da hedeflenmektedir.''

Geçmişini ve kültürel değerlerini bilmeyenlerin, bu değerlere sahip çıkmasının mümkün olmadığını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, ''Yaşadığı yerden hiç çıkmayan, başka şehirleri, hayatları, denizi ya da göz alabildiğine uzanan dağları, ovaları, yaylaları ve ırmakları görmeyen çocuklarımızdan ön yargısız olmalarını, ufuklarını genişletmelerini, tarih ve çevre bilinci edinmelerini beklemek haksızlık olur. Hayatımızdaki peşin hükümlerden kurtulmanın değerli yollarından biri kitap okumaksa diğeri de seyahat etmek ve iletişim kurmaktır'' dedi.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de MEB'e her konuda destek vermeye hazır olduklarını ifade etti.

-ENGELLİ ÖĞRENCİNİN TALEBİ-

Bakan Çubukçu konuşmasını tamamladıktan sonra Osmaniye 19 Mayıs Lisesinden geziye katılan öğrencilerden görme engelli Fatih Karaca ile sohbet etti. Ankara'da Anıtkabir'e, Başbakanlık'a ve TBMM'ye ziyarette bulunacaklarını söyleyen Karaca'ya Çubukçu, ''İnşallah birgün o makamlara siz gelirsiniz'' dedi.

Tarih öğretmeni olmak istediğini söyleyen Karaca'ya Çubukçu, bu gezinin böyle bir isteği bulunan birisi için ideal olduğunu söyledi.

Görme engelli olduğu için özellikle sayısal derslerle ilgili sınavlarda sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Fatih Karaca, sorunlarına çözüm bulunmasını talep etti. Bunun üzerine Çubukçu, ''Her engel grubunun bazı özel durumları nedeniyle bazı ders gruplarında başarılı olmaları zor. Önümüzdeki dönemde Özel Öğretim Genel Müdürlüğü ve Talim Terbiye Kurulu kanalıyla özellikle kaynaştırmadaki engelli çocuklarımızın hemen her dersi ortalama düzeyde kavrayabilmeleri ve en azından hassasiyetlerine uygun şekilde sorumlu tutulmaları için çalışma yapacağız'' diye konuştu.

Yanında getirdiği hediyeyi Çubukçu'ya sunan Fatih Karaca'ya Çubukçu da Ömer Seyfettin'in braille alfabesiyle yazılmış hikayelerinden oluşan bir set hediye etti.

Diğer çocuklarla da sohbet eden Nimet Çubukçu'ya öğrenciler yörelerine özgü hediyeler sundu. Edirne'den getirilen ve Türk bayrağı şeklinde hazırlanan ''badem ezmesi'' salondakilere ikram edildi.

-''SIRADAN BİR GEZİ PROGRAMI DEĞİL''-

Bakan Çubukçu, projenin yurtdışında da uygulanıp uygulanmayacağı konusundaki soruya, ''Şimdilik kendi ülkemizin bölgelerini, insanını tanıma konusunda uyguladığımız bir proje'' dedi.

Proje kapsamında gezilere katılan öğrencilerin anlattıklarından etkilendiğini dile getiren Çubukçu, ''İletişim çağındayız, aslında birçok yeri gitmeden de görebiliriz ama gitmek, tanımak, insanlarla temas etmek en önemli deneyim. Yüz yüze kurulan iletişimin yerini hiçbir şey tutmaz. İnsanlığımızı, birbirimizi hatırlamak, birbirimizin ne olduğunu tanımak açısından çok önemli. Bu proje büyüyerek ilerleyecek ve tüm Türkiye'yi, öğrencilerimizi kuşatacak bir hale gelecek. Bu sıradan bir gezi programı değil'' diye konuştu.

Çubukçu, projenin ilk etapta yaz aylarında uygulandığını ancak yıl içine yaymayı, yarıyıl tatilinde veya sonbaharda da gezi programları düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.

-''ENGELLİ ÖĞRENCİLER İLK KEZ KATILIYOR''-

Bu arada Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin geçen yıl başladığını ve on binlerce öğrencinin gezilere katıldığını belirtti.

Bu yıl 10 bin 240 öğrencinin proje kapsamında geziye gideceğini ifade eden Ciliv, öğrencilerin, doğal ve kültürel değerlerle tanışmalarının, vizyonlarının genişlemesinin ve arkadaşlıklar geliştirmelerinin amaçlandığını anlattı. Ciliv, ''Bugün kendi köyünden, kasabasından dışarıya çıkmamış birçok genç öğrenci var. Biz bu çocuklara bu fırsatı yaratarak, başka yerleri görmelerini sağlamaya katkıda bulunmak istedik'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak çalıştıklarını, Turkcell'in çocukların ulaşımlarını sağladığını kaydeden Ciliv, bu yıldan itibaren, uzak mesafelere gidecek öğrencilerin uçakla götürüleceğini bildirdi. Ciliv, öğrencilerin seyahat ettiği her otobüse de mobil internete bağlı bir diz üstü bilgisayar konulduğunu, böylece seyahat ederken internete girme fırsatı bulabildiklerini kaydetti.

Tüm otobüslerin araç takip sistemiyle izlenebildiğini belirten Ciliv, engelli öğrencilerin de ilk kez bu yıldan itibaren projeye dahil edildiğini söyledi.

Bugüne kadar bulunduğu ilden ilk kez bu proje kapsamındaki gezi nedeniyle dışarı çıkan öğrenci oranının yüzde 60'a yakın olduğunu söyleyen Ciliv, projenin bu açıdan önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*