Çubuk'ta sığınmacılara turşu dersleri

Çubuk'ta sığınmacılara turşu dersleri.13902
  • Giriş : 10.12.2007 / 17:29:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:27:55

Çubuk Belediye Başkanı, Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle düzenlenen törende, sığınmacılara barınma yeri ve dünyaca ünlü Çubuk turşusunun püf noktasını öğretmek istediklerini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Karikatürist ve Mizahçılar Derneği'nin 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle düzenlediği karikatür sergisinde, Çubuk Belediye Başkanı Adem Tuğluca önemli bir açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği iyiniyet elçisi, sanatçı Muazzez Ersoy'un da katıldığı törende konuşan Belediye Başkanı Tuğluca, bir süredir ilçedeki Somalili mültecilerin hayırseverler tarafından barınmalarının sağlandığını, mültecilere her türlü desteği vermeye devam edeceklerini belirtti.

Mültecilerin bir meslek edinmeleri için eğitim verdiklerini bildiren Tuğluca, “Mültecilere, dünyaca ünlü Çubuk turşusunu, püf noktalarının anlatılacağı bir kurs düzenleyerek, turşu yapımını öğretmek istiyoruz” dedi.

ERSOY MÜLTECİ SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ
Muazzez Ersoy da iyiniyet elçisi olduktan sonra mültecilerin sorunlarını daha iyi anladığını belirterek vatanlarından ayrı olan mülteci ve sığınmacıların çok zor koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.

Ersoy, öğrenim, sağlık alanında desteklenmeleri gerektiğini kaydetti; “Mültecilerin, dili, dini, ırkı ne olursa olsun insan olmaları dolayısıyla gerekli yardımların yapılması gerekir” dedi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilci Vekili Roland Schilling katkıları dolayısıyla, Ersoy'a, Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Başkent Üniversitesi, Çubuk Belediyesi ve Karikatürist ve Mizahçılar Derneği yetkililerine teşekkür etti. Ersoy ve beraberindekiler, mültecilerin içinde bulundukları sosyal ve kültürel durumun karikatürize edildiği karikatür sergisini gezdiler. Sanatçı Muazzez Ersoy, daha sonra mülteci gençlerden oluşan bir koro eşliğinde eserler seslendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious