Cudi'de petrol umudu

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Bir dönem terör merkezi konumundaki Cudi Dağı’nda petrol bulmak için düğmeye bastıklarını star’a açıklayan Güler, yüksek rezervde petrol bulmayı umduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güler, bir dönem terör merkezi konumundaki Cudi Dağı’nda petrol bulmak için düğmeye bastıklarını ve yüksek rezervde petrol bulmayı umduklarını açıkladı. Güler, ‘tahmini rezerv’ konusunda ise ‘Siyasetçi değil bir bir teknik adam olarak konuşuyorum. Matkabın ucu değmeden kesin bir rezervden söz etmek mümkün değildir. Ancak ön incelemelere göre burada yüksek miktarda olduğunu tahmin ediyoruz’ diye konuştu.

‘TÜRKİYE’Yİ HOPLATIR’

Güler, Karadeniz’deki petrol arama çalışmalarını hatırlatarak ‘Başlangıçtaki olumlu hava şimdi pek kalmadı, olumsuz bir gelişme mi var?’ şeklindeki sorumuza ise ‘Hayır. Deniz altında petrol aramak öyle kolay bir iş değil. Bir defa denizin derinliği iki kilometre. Ondan sonra 3 bin 500 metre aşağıya ineceksiniz. Böyle olunca zaman alıyor tabii. Ama biz çok umutluyuz’ yanıtını verdi.

Hem Batı Karadeniz hem Doğu Karadeniz’deki arama çalışmalarının çok iyi gittiğini ancak batıda daha yüksek rezervde petrol ve doğalgaz bulma umuduğu olduğunu anlatan Güler ‘Cudi, ardından Karadeniz’de herşey hesapladığınız gibi giderse bulunacak petrol Türkiye’yi hoplatır mı?’ sorusu karşısında ‘Evet. Petrol ihtiyacımızın ciddi bir bölümünü kendi üretimimizden karşılar hale geliriz’ diye konuştu.

Suriye sınırındaki petrol arama faaliyetlerinden de çok umutlu olduklarını kaydeden Güler, miktar ve oran konusunda kesin rakam vermekten kaçınırken, uzmanlar, yeni petrol rezervleriyle Türkiye’nin ihtiyacı olan petrolün yüzde 15-20’sini karşılayabilecek duruma gelinebileceğini ifade ettiler. Türkiye şu anda petrol ihtiyacının ancak yüzde 7’sini içeriden karşılıyor.

KIBRIS’TA PETROL

GÜLER, Güney Kıbrıs’ın Mısır ve Lübnan’la Akdeniz’de petrol arama konusunda anlaşma imzalamasını daha çok ‘siyasi karar’ olarak nitelendirirken, burada tahmin edildiği kadar petrol olduğunu düşünmediğini söyledi. CHP lideri Baykal’ın Akdeniz’de 8 milyar metreküp petrol rezervi olduğu ve bunun tahmini değerinin 400 milyar dolar olarak hesaplandığı yolundaki açıklamalarını hatırlatmamız üzerine Güler ‘Sadece sismik araştırmalarla böyle kesin rezerv rakamları vermek asla mümkün değildir. Ayrıca bu kadar yüksek miktarda olduğunu düşünmüyorum. Karadeniz’dekinden bile geridedir’ dedi.

TAM SAHA PRES STRESİ

Güler ‘Geçmişte petrol ve doğalgaz aramalarına pek önem verilmezdi, şimdi Türkiye’nin her yerinde ve dışarıda yoğun arama çalışması var, buna neden ihtiyaç duydunuz?’ şeklindeki sorumuza ‘Türkiye için çalışıyoruz, gece gündüz çalışıyoruz. Göreve gelmeden önce saçlarım daha gür ve siyahtı. Saçlarımız burada ağardı. Ayrıca sayın Başbakan üzerimizde sürekli tam saha baskı uyguluyor’ yanıtını verdi. Güler ‘Nasıl baskı uyguluyor?’ diye sorunca, gülerek ‘Önemli bir çalışmadan sonuç alıyoruz, bir gol atıyoruz, ikinci golü soruyor, ikinciyi atıyoruz, üçüncüyü soruyor’ dedi.

Rumlar süreci başlattı

KIBRIS Rum yönetiminin Ada’nın açıklarında petrol ve doğalgaz aranmasına ilişkin başlattığı uluslararası girişimin

ihale süreci başladı. Petrol aranmasına ilişkin faaliyetleri hükme bağlayacak yasal çerçeveye göre ihaleye katılacak petrol şirketlerinin Güney Kıbrıs açıklarında 70 bin kilometre karelik alanda petrol ve doğal gaz çıkarabilecek. Rum Ticaret Bakanı, halihazırda 5 şirketin gerekli bilgileri aldığını duyurdu. Rum yönetimi doğalgazı Mısır’la ortak inşa edeceği boru hattıyla satmayı amaçlıyor. Mısır Petrol Bakanı Amin Samih Şamir Fehmi dün Rum Kesimi’ne gitti. Türk Dışişleri Bakanlığı ise Rum yönetimini petrol arama işini ‘oldu-bitti’ye getirmemesi konusunda bir kez daha uyardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious