Çukobirlik ayçiçek alımına başlıyor

Çukobirlik ayçiçek alımına başlıyor.17830
  • Giriş : 29.06.2009 / 15:06:00

Çukobirlik, kanoladan sonra 2009/2010 kampanya döneminde kuruma ayçiçeği getirecek üreticilere de peşin ödeme yapacağını bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çukobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öztürk, yazılı açıklamasında, Çukurova yöresinde yeni sezon ayçiçeği hasadına 10-15 Temmuz'dan itibaren başlanmasını beklediklerini ifade etti. Öztürk, birlik olarak hedeflerinin 30 bin ton ürün almak olduğunu bildirdi.

Kuruma ayçiçeği getirecek üreticilere avans fiyat üzerinden peşin ödeme yapacaklarını belirten Öztürk, kooperatiflerde bu konuda yürütülen altyapı çalışmalarının tamamlandığını, çiftçi lehine olan ''Avans Fiyat''ın bu sezon yine alınacak tüm ürünlerde uygulanacağını, vurguladı.

Yörede bu kampanya döneminde yaklaşık 700 bin dekar alana ayçiçeği ekimi yapıldığını ve 137 bin ton rekolte beklendiğini belirten Öztürk, şunları kaydetti:

''Ekili alanlardan 140 bin ton dolayında rekolte bekleniyor. Ayçiçeği ekim sahaları Çukurova;da her geçen yıl artış gösteriyor. Artışı tarımımız ve ülke ekonomisi açısından sevindirici buluyoruz. Böylece bir yandan bitkisel yağ ithalatımız azalır, yağ sanayicileri ile diğer kullanıcı sektör, gerekli ham maddeyi kolaylıkla iç piyasadan sağlayabilirken, diğer yandan çiftçimiz de desteklenmiş olacaktır.

Bunun için yağlı tohum bitkilerinde uygulanan prim desteğinin yeterli düzeyde devam etmesini arzu ediyoruz. Çukobirlik olarak alacağımız ayçiçeğini kendi tesislerimizde işleyeceğiz. İşleyip piyasaya sunduktan sonra yeniden fiyat hesaplaması yapacak ve aradaki farkı ortağımıza mutlaka yansıtacağız.

Çukobirlik'in ayçiçeğinde de bugüne kadar verdiği nihai fiyata bakılırsa, serbest piyasanın üzerinde olduğu rahatlıkla görülür. Bu nedenle ortak üreticilerimize; ürünlerini öncelikle kendi kurumlarına vermeleri çağrımızı yineliyoruz. Çukobirlik'e ürün veren ortağın alın teri heba olmaz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*