Çukurova Bölgesinde hububat hasadı başladı

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Son iki yıldır buğdaydan istediği geliri elde edemeyen çiftçi bu yıl da hasada başladı. Çiftçi, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi piyasada fiyatları düşürecek bir fiyat politikası takip etmemesini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adana İl Tarım Müdürlüğü Karataş İlçesi Bahçe Beldesinde bulunan Kısacıklı çiftliğinde tarla günü düzenledi. Mehmet Teyfik Kısacık'a ait 40 dönümlük tarlada yapılan hasatta dekar başına 400-450 kilogram buğday verimi alınması bekleniyor.

Hububat hasadının başlaması nedeniyle düzenlenen tarla gününe Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Adana Milletvekili Vahit Kirişçi de katıldı. Kirişçi, burada yaptığı konuşmada, çiftçilerin ürünlerini hemen satmamasını ve TMO'ya emanet usulü buğdaylarını vermelerine isteyerek, "Buğdayı traktörle değil kamyonla götürün ve kuyruk oluşmasın. Sizler buğdayı TMO'nun depolarına emanet usulü vermeniz halinde devlet borçlarınızı ödeyecek şekilde avans ve ürün senedi verecek. Buğdayınızın piyasa değeri yükseldiğinde de oluşan fiyattan satış yapacaksınız. Bu yıl hasata girerken dünya son 60 yılın en az stoku ile giriyor. Bu da buğdayın bu yıl iyi para edeceğine işarettir" diye konuştu.

Kirişçi, Türkiye'nin 1980'li yıllarda ürettiği tarım ürünü kendi kendine yeten 7 ülkeden birisi olduğunun çokça söylendiğine de dikkat çekerek, "1980'de Türkiye nüfusu 51 milyondu. 2 milyon da turist geliyordu. Toplam 53 milyon insanı doyuruyordu. Çok az da ihracat yapıyordu. Bugün 73 milyon nüfus ve 20 milyon turisti doyuruyoruz. Artı 8.2 milyar dolarlık da ihracat yapıyor. Kişi başına düşen milli gelir 5 bin 8 dolar. Olduğuna göre yurt dışında da çok sayıda insanın karnı doyuruluyor" dedi.

Kirişçi, buğdayda oluşan tüketim fazlasının üretimin yağlı tohumlara kaydırılması için hükümetin bu ürünlere olan teşviklerini arttırdığını söyledi. Kirişçi, Adana'nın 2002'de pamuk için toplam 8 milyon YTL pamuk primi alırken bu yıl 35 milyon YTL aldığını savunarak konuşmasını şöyle tamamladı: "Hükümet olarak bu yıl yağlı tohumlar için 821 milyon YTL prim verildi. Bunun 543 milyon YTL'si pamuk üreticisine verildi. Geçmişte Temmuz ve ağustos ayında ödenen prim bu yıl Nisan ayında ödendi. Önümüzdeki yıl bunu Şubat ve Mart ayında verilmesini hedefliyoruz. Bu nedenle pamuk üretimi daha fazla artmalı."

İl Tarım Müdürü Abdullah Keskin de Adana'da 300 bin dekar alan buğday tarımı yapıldığını ve bundan da 1,2-1,3 milyon ton ürün elde edildiğini söyledi. Keskin, Türkiye genelinde 9.5 milyon hektarda buğday tarımı yapıldığını ve 20 milyon ton buğday elde edildiğini kaydetti.

Üretici Mehmet Teyfik Kısacık ise buğdayın 40 YKr'nin altında olması halinde çiftçinin zarar edeceğini söyledi. Karataş Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yeşilyaprak da TMO'nun peşin alım yapması ve 40 YKr'nin altında alım yapmamasını istedi. Çiftçinin zor durulda olduğunu belirten Yeşilyaprak, dünyada buğday stoku yok denecek az olduğunu bu nedenle iyi para yapmasını beklediklerini savundu.

Tarla gününe Karataş Kaymakamı Mahmut Halhal, AK Parti Adana İl Başkanı Mahmut Attaroğlu, Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, üretici birlikleri başkanları ile çiftçiler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious