Çukurova doktoruna kavuştu!

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Doktorların mecburi hizmet uygulamasına Anayasa Mahkemesi'nin onay vermesi en çok Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan halkın yüzünü güldürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

52 ile dağılan doktorlardan 769'u pratisyenlerden oluşuyor. Çeşitli branşlardan oluşan 865 uzman doktor da, uzman açığı bulunan 74 ile atandı. Hekimlerin büyük çoğunluğunun kurası, uzun yıllar doktor sıkıntısı çeken Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van'ın da aralarında bulunduğu illere çıktı.
Sağlık Bakanlığı'nın ısrarcı olduğu mecburi hizmet yasası kapsamında Doğu Anadolu'da bazı belde ve köyler ilk kez doktorla tanışma fırsatı buldu. Kura çeken 11 uzman ve 15 pratisyen hekimin tayini en çok doktor açığı bulunan Hakkari'ye çıktı. Uygulama kapsamında Yüksekova'nın Büyük Çiftlik, Şemdinli'nin Derecik ve Çukurca'nın Çığlı köyleri de doktorla tanıştı. 2005 yılı sonunda Yargıtay'ın mecburi hizmet uygulamasını iptal etmesinden dolayı Yüksekova'ya gelmeyen pratisyen doktor Gökhan Yılmaz da Yüksekova'ya atanan doktorlar arasında bulunuyor. Hakkari'ye atanan 11 uzman doktordan 5'i Devlet Hastanesi'ne verildi. Bunlardan biri görevine başladı. Diğerlerinin de kısa sürede Hakkari'ye gelmesi bekleniyor. Yüksekova'ya atanan 5 uzman doktordan da yine birinin görevine başladığı belirtildi. Şemdinli'ye atanan bir uzman doktar da işbaşı yaptı. Pratisyen doktorlardan ise Hakkari Merkez ve bağlı köylere atanan 10 doktordan 3'ü görev yerine ulaştı. Hastanesi olmayan 8 bin nüfuslu Çukurca ilçesine atanan iki pratisyen doktordan biri merkezde bırakılırken, diğeri 1900 nüfuslu Çığlı Sağlık Ocağına gönderildi.

Hakkari İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Bilal Dinçsoy, yeni gelecek doktorlarla özellikle köylerdeki kapalı sağlık ocaklarının açılacağını, buralarda yaşayan vatandaşların yaşam kalitesinin artacağını söyledi. Dr. Dinçsoy, en geç 2 Mayıs'a kadar doktorların görevlerine başlaması gerektiğini, aksi takdirde Sağlık Bakanlığı'nın diplomalarını vermeyeceğini belirtti.

Hasta ve Hasta Yakınları Haklarını Savunma Derneği (HAYASAD) Erzurum Şubesi Başkanı Abdulnasır Polat da Anayasa Mahkemesi'nin kararı sayesinde Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri'nde insanların bir çoğunun ilk kez doktor yüzü göreceğini söyledi. Mahkeme'nin kararının bölge halkının sağlıklı yaşamı için önemine dikkat çeken Polat, "Bu karara gerçekten sevindik. Anayasa Mahkemesi'nin kararını halkımız bekliyordu. İnsanlarımız hastanelerde mağdur oluyordu, inşallah uzman hekim sayısı artırılır. Bu karar sayesinde bir çok insanımız yerinde tedavi hizmeti bulacak, imkansızlıklar içinde, tarlasını satıp, tedavi için büyük kentlere gitmek zorunda kalmayacak." diye konuştu.

Mecburi hizmet yasasının öyküsü

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı'nın Devlet Memurları Kanunu'na tabi olmadan sözleşme hükümlerine göre atama yapılmasına karşı çıkarak mecburi hizmet hakkındaki genelgenin iptali için Danıştay'a müracat etti. Başvuruyu kabul eden Danıştay, 2 Şubat 2006 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ayrıca ilgili kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi'ne talepte bulundu. Ancak Anayasa Mahkemesi bu talebi yersiz buldu ve kanunun yürürlükte kalmasına hükmetti. Ancak Anayasa Mahkemesi yurtdışında kendi nam ve hesabına okuyarak devletten öğrenci dövizi almadan uzmanlık veya yandal uzmanlık öğrenimlerini tamamlayanları zorunlu hizmetten muaf tutan hükmünü ise iptal etti. TTB, Sağlık Bakanlığı'nın, açıktan atama hakkındaki mevzuata göre hekim atayabileceğini ileri sürerek, Danıştay'ın kararının hekim atamasını engellemeyeceğini savunuyordu. TTB'ye göre çok sayıda hekim atama için başvurmuş ve aylardır işsiz, diplomasız bekletiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious