Çukurova Turkcell hisselerini satıyor

Çukurova Turkcell hisselerini satıyor.27390
  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Çukurova Holding sahip oldukları yaklaşık yüzde 5.9 oranındaki Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. hissesinin uluslararası piyasada halka arzı için JP Morgan'a yetki verildiği duyuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çukurova Holding tarafından borsaya gönderilen açıklamada, şirket mülkiyetinde bulunan 64.720.506 YTL nominal değerli (yüzde 2,94 oranındaki) ve Gruba dahil Çukurova Investment N.V. mülkiyetinde bulunan 64.672.690 YTL nominal değerli (yüzde 2,94oranındaki) olmak üzere, toplam 129.393.196 YTL nominal değerli (yüzde 5,88 oranındaki) Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. (Turkcell) hissesinin uluslararası piyasada halka arzı için JP Morgan'a yetki verildiği, satış ile ilgili tanıtım ve pazarlama sürecinin bugün itibariyle başlatıldığı ifade edildi.

Açıklamada, "Hisselerin satış fiyatının uluslararası piyasada yatırımcılardan gelecek taleplere bağlı olarak belirlenmesi beklenmektedir. Satış fiyatı belirlendiğinde açıklama yapılacaktır. Bu satışın gerçekleşmesi halinde, Çukurova Grubu olarak Turkcell'de doğrudan ve dolaylı sahip olduğumuz hisse oranı %27,26'dan %21,38'e düşecektir.

Bu işlem Grubumuzun Alfa Grubu'na olan borcunun faiz ve kısmı anapara ekten geri ödemesi için kullanılacaktır. Grubumuzun borç yükünün azaltılması ve yeniden yapılandırılması çalışmaları ile ilgili olarak,çeşitli olasılıklar üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir" denildi.

Turkcell'dan sabah saatlerinde yapılan açıklamada ise Çukurova Holding A.Ş. ve Çukurova Investment N.V. sahip oldukları yaklaşık yüzde 5.9 oranındaki (nominal değeri yaklaşık 128.3 milyon YTL)Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. hissesinin yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara 'ikincil halka arz' yoluyla satılacağı duyurulmuştu. Turcell'in borsa açıklaması şöyle: "1) Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 8 Kasım 2006 tarihli toplantısında aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Hissedarlarımızdan Çukurova Holding A.S.'nin sahibi olduğu 64.720.502,819 YTL nominal değerinde (% 2,94 oranında) Şirketimiz hisse senetleri ile Çukurova Investment N.V.'nin sahibi oldugu 63.591.825,482 YTL nominal değerinde (% 2,94 oraninda) Sirketimiz hisse senetlerinin IMKB Kotasyon Yönetmeliği uyarınca devir ve temliki için beyaza ciro edilmesi yönünde karar alınması talebi görüşülerek, beyaza ciro kararı alınmak suretiyle konu hisselerin tedavülüne karar verilmiştir.

Çukurova Investments N.V. ve Çukurova Holding A.S.'nin (Satışı Gerçekleştirilecek Hissedarlar) Şirketimizde sahip olduğu hisselerin önemli bir bölümünün halka arz suretiyle hisse senedi seklinde muhtemel satışını değerlendirdiklerini ifade etmiş olduklarından ,Şirketin sözkonusu maksadın gerçekleştirmesi, gerekli müracaatları yapması ve gerekli izinleri alması için yetkilendirilmesine karar verilmistir.

2) Yukarıda bahsi gecen muhtemel hisse satışı, Satışı Gerçekleştirecek Hissedarlar tarafından tamamen yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara yapılacağından Şirketimiz bu islemle ilgili olarak ABD Sermaye Piyasasi Kurulu olan Securities Exchange Commission (SEC)'e başvuru yapmıştır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious