Çukurova Üniversitesi'nde başörtülü avı

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Çukurova Üniversitesi'nde de (ÇÜ) başörtülü öğrencilerin kimler olduğunu ve sayılarını tespit etmek amacıyla 'fişleme' uygulaması başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğrenciler kimliklerini rektörlükte yapılan kayıtların ardından alabildi. Yine bu çerçevede güvenlik görevlileri kampüs içerisindeki toplu taşıma araçları, park alanları ve otobüs duraklarında başörtülü öğrenci avı başlattı. Görevliler, başörtülü öğrencilere karşı zor kullanarak başlarını açtırıp kimliklerini aldı.

'Derslerden kalırım. Üniversiteyi bitiremem' korkusuyla isminin baş harflerini dahi vermek istemeyen bir öğrenci şunları anlattı: "Şehir merkezinden üniversiteye gitmek için otobüse bindim. Otobüs bizim bölümlerin olduğu durakta durdu. Biz tam inecektik ki; içeriye paldır küldür 5 güvenlik görevlisi girdi. Bizden öğrenci kimliklerimizi göstermemizi istediler. Otobüste başörtülü 3 kişiydik. Biz de kimliğimizi gösterdik; ancak kimliğin kendilerinde kalması gerektiğini belirterek zorla elimizden aldılar. 'Saçınızı açtıktan sonra araçtan inin.' dediler. Biz, 'İndikten sonra açarız.' dememize rağmen zorla başımızı açtırdılar ve 'Böyle daha güzelsiniz.' diyerek bize laf attılar. Ağlaya ağlaya bölüme gittik."

Mağdur olan, ancak ismini vermek istemeyen bir başka öğrenci de bayan güvenlik görevlilerinin otobüs durağında kendisinden kimliğini zorla aldığını aktardı. Birkaç gün kimliksiz gezdiğini kaydeden öğrenci, daha sonra Rektör Yardımcısı Banu İnanç'ın sekreterine giderek kimliğini alabildiğini kaydetti.

Başörtülü öğrencilere yönelik fişleme operasyonunu yaptırdığı iddia edilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu İnanç ise 'zorla kimliği alınarak hakaret edilen öğrencilerin' bir dilekçe ile rektörlüğe başvurmasını istedi. Resmi başvurunun ardından olayla ilgili araştırma yapabileceklerini kaydeden Prof. Dr. İnanç, öğrencilere 'fişleme' uygulamasının da söz konusu olmadığını söyledi. Öğrencilerin 'derslerden kalırız, üniversite bitiremeyiz' gibi korkularla başvuru yapamadıklarının hatırlatılması üzerine İnanç, "Olur mu öyle şey? Öğrenciler nasıl da doldurulmuş. Kim beğenmediği ne tür davranışla karşılaşmışsa saatini, tarihini ve yerini belirterek başvurabilir. Biz yönetim olarak gerekli incelemeleri yaparız." şeklinde konuştu. Prof. Dr. İnanç başörtülülere yönelik yapılan uygulamanın kendisiyle bir ilgisi olmadığını iddia ederek, "Olayı ilk defa sizden duyuyorum." dedi.

Eğitim, ideolojik yaklaşımdan arındırılmalı

Başörtülü öğrencilere üniversitede yapılan uygulama tepkiyle karşılandı. Türk- Eğitim-Sen Genel Sekreteri İsmail Koncuk, eğitimin ideolojik bakış açılarından arındırılması gerektiğini belirterek, öğrencilerin tek tek fişlenmesinin yanlış olduğunu kaydetti. "Kapalı da açık da bizim çocuklarımız." diyen Koncuk, dinî değerlerin Hıristiyan ve Musevi âlemi kadar Müslümanlar için de önemli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious