Çukurova'da buğdayın yüzde 50'si hasat edildi

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Çukurova Bölgesi'nde bu yıl erken başlayan hububat hasadının yüzde 50'si tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl buğdaydan zarar eden çiftçi bu kez ürünü hemen pazara çıkartmamaya özen gösteriyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ise piyasanın speküle olmaması için müdahale ve destekleme ücretini açıklamıyor.

Son yıllarda buğdaydan zarar eden üretici bu yıl hasadın önemli bir kısmı geride kalmasına rağmen ürünü piyasaya sürmüyor. Piyasada fiyat belirsizliği devam ederken, sektörün gözü kulağı Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) belirleyeceği müdahale ve destekleme fiyatına çevrildi.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, serbest piyasada buğdayın 34-36 YKr'den satıldığını ve ileriki günlerde bu fiyatın daha da yükseleceğini beklediklerini söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu ile yaptıkları görüşmelerde, devletin serbest piyasaya müdahale etmeyeceği yönünde bir kanaate vardıklarını kaydeden Doğru, "Serbest piyasada spekülatif hareket olmadığı sürece devletin fiyatlara müdahale etmeyeceğini anlıyoruz. Bu durum bizi memnun ediyor. Bazı ilçelerde fiyatlar istenilen düzeyde değil. Buralarda çiftçinin buğdayını ya TMO'ya dökmesini veya kendi deposuna koyarak bir müddet beklemesini öneriyoruz. Buğday bu yıl çok iyi para edecek" dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Ayhan Barut da çiftçinin son 3-4 yıldan beri sürekli zarar ettiğini, bu yıl kesin kazanması gerektiğini savundu. Piyasadaki fiyatların biraz daha yükseleceğini umut ettiklerini kaydeden Barut, "TMO çiftçinin zarar etmesine göz yummamalı. Buğdayın piyasada 38-40 YKr'dan daha az bir fiyata satılmaması gerekir" şeklinde konuştu.

Bu arada, bir çok çiftçi ürününü fiyatlar oluşana kadar emanet olarak tüccara satıyor. Bu durum Çukurova'nın birçok yerinde buğday dağları oluşmasına neden oldu. Bazı ilçelerde çiftçi buğday fiyatından memnun olurken, Kadirli, Kozan ve İmamoğlu gibi ilçelerde fiyatlar henüz netlik kazanmadı. Bu arada bazı ilçelerde çiftçi fiyatın ucuz olması nedeniyle ürünü satmaması sonucu, tüccar kaliteli buğday bulmakta zorlandığı bildirildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım Orman ve Köy işleri Komisyonu Başkanı ve Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, kurların yükselmesi nedeniyle tarım ürünlerinin bugün itibarıyla mali değerinin yüzde 15 arttığını söyledi. Bu artışın buğday fiyatına da yansıyacağını belirterek, "Bir taraftan un ihracatında dünya birincisi olacağız, öbür yandan kur değerlenecek, bu da buğday fiyatına yansımayacak. Bu durum gerçekçi değil. Buğday fiyatı bugünkünün çok üzerine çıkacak. Tarım ürünleri bu yıl çok önemli değer elde edecek. Çiftçi yeter ki malını ucuza vermesin. TMO hem destekleme primini hem de müdahale fiyatını açıklaması durumunda piyasada çiftçinin malı değer kaybedebilir. Bu nedenle destekleme ücreti ve müdahale fiyatı açıklanmayacak. Çiftçi eğer piyasada ürünü ucuza alınıyorsa, ya satmasın veya TMO'nun depolarına döksün" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious