Çukurova'da dolu başak sevinci!

Çukurova'da dolu başak sevinci!.13271
  • Giriş : 25.04.2009 / 11:32:00

Çukurova'da, ekim sonrası ile çiçeklenme ve süt olum döneminde düzenli yağışların olgunlaşma dönemindeki başakları doldurduğu, çiftçinin yüksek verim ve kalite beklentisinde olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, son 79 yılın en fazla yağışını alan Adana ve çevresinde, başta buğday üreticileri olmak üzere çiftçinin yüzü güldü. Yağışın ''bereket'' açısından uygun aralıklarla ve bitki ile toprağı doyurucu seviyede olmasının özellikle buğdayda verime yansıması ve yüksek kalitede ürün elde edilmesine yol açmasının beklendiği belirtildi.

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Çukurova'da son bir kaç yıldır pamuktan umduğunu bulamayan üreticinin buğdaya yönelmesiyle ekim alanlarının arttığını söyledi.

Türkiye buğday üretiminin 19-21 milyon arasında değiştiğini belirten Girmen, ''Önceki yıllarda Adana ve çevresinde 1,2 milyon ton civarında üretim gerçekleşiyordu. Bu yıl üretim alanları geçen yıla göre yüzde 20-30 oranında arttı. Yağan yağmurların da verime etkisi ile 1,5 milyon tonun üzerinde rekolte bekliyoruz'' dedi.

Girmen, son günlerdeki yağışın da etkisi ile olgunlaşmaya başlayan başakların çok iyi durumda olduğunu belirterek, geçen yıl 500 kilogram civarında olan dekara alınan verimin 600 kilogramın üzerine çıkmasını beklediklerini bildirdi.

''TMO HASSAS DAVRANMALI''

Girmen, yağışların uzun süreli olmasından dolayı bazı bölgelerde ise hastalıklara karşı ilaçlama yapılamadığını söyledi.

Özellikle Yüreğir ve Karataş yörelerinde tarlaların çamur olması nedeniyle makinelerin arazilere giremediğini anlatan Girmen, ''Bu bize acil durumlarda havadan ilaçlamanın serbest bırakılması gerektiğini bir kez daha gösterdi. Yetkililerin bu konuda duyarlı davranmasını bekliyoruz. Bu yörelerde verim açısından fazla bir sıkıntımız yok, ancak kalite düşük olabilir. Havadan ilaçlama yapılabilseydi bu durumla da karşılaşmazdık'' dedi.

Verimde artış umudunun çiftçiyi sevindirdiğini, bu durumunun hasat döneminde somutlaşmasını beklediklerini belirten Girmen, alımlar konusunda da TMO'nun hassas davranmasıyla üreticinin bu kez elde edeceği gelirle de rahatlayabileceğini kaydetti.

Girmen, TMO'nun çiftçinin zarar etmemesi için zamanında alım yapmasını beklediklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*