Çukurova'dan açıklama geldi!

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Çukurova Üniversitesi Senatosu'ndan cumhurbaşkanlığı açıklaması geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çukurova Üniversitesi Senatosu gergin ortamı düzeltecek, çağdaş bilime inanmış bir Cumhurbaşkanı seçilmesinde herkese sağduyu ve uzlaşıcı sorumluluklar düştüğünü bildirdi.

Senatodan yapılan açıklamada Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren, Atatürk ve Türk milletinin Cumhuriyetin temel ilkeleri, laik, demokratik ve çağdaş hukuk devletine özen gösterdiği belirtilerek Cumhuriyeti temsil eden Cumhurbaşkanlığı makamının ise mutlak tarafsızlık içerisinde bu değerleri gözeten ve koruyan kimliği ile her zaman güven kaynağı olduğu ifade edildi.

“Cumhurbaşkanlığı “Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk milletinin birliğini” temsil etmektedir” denilen açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı seçimi TBMM yetkisinde olmakla birlikte, görevi itibari ile devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını sağlayıcı nitelikler her zaman ön planda olmalıdır. Bu nedenle Anayasal kurumlar ve özellikle bilimin temsilciliği durumunda bulunan üniversiteler ile ülkenin geleceğini belirlemede uyumlu çalışma ortamı sağlanması gereklidir. Cumhuriyetin değerleri konusunda endişe verici ve ülkenin bütünlüğü konusunda her türlü tahrik ve hesapların yapıldığı ortamda, sadece siyası hesaplar ile hareket edilmesi, en başta bu düşüncelere karşıt oluşumların güçlü bir şekilde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği konusunda endişe yaratmayan, gergin ortamı düzeltecek, çağdaş bilime inanmış bir Cumhurbaşkanı seçilmesinde, hepimize sağduyu ve uzlaşıcı sorumluluklar düşmektedir.” şeklinde görüşlere yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious