Çukurova'nın barajları suya doydu

Çukurova'nın barajları suya doydu.7964
  • Giriş : 24.04.2009 / 11:05:00

Küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulamanın etkisiyle su seviyelerinde önemli düşüşlerin yaşandığı Çukurova"daki barajlardaki su seviyesi önemli ölçüde yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son 3 yılın en yüksek su seviyesine ulaştığı belirtilen Çukurova"daki
barajlarda, eriyen karlar nedeniyle taşkınlara karşı önlemler alınırken, göletler de yağışlardan olumlu etkilendi. AA muhabirinin DSİ 6. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Çukurova bu yıl kar ve yağmur açısından iyi bir yıl yaşadı. Bölge Müdürlüğününsorumluluğundaki Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye"deki 12 baraj ve 5 göletin ekim ayında yüzde 45 civarında olan su seviyesi ortalaması, nisan ayında yüzde 70"e yaklaştı.

Hatay"da bulunan Yayladağı Barajı ile Karamanlı göletlerinde doluluk
yüzde 100"e çıkarken, son 5 yıldır su yetersizliği nedeniyle sadece çok yıllık bitkilere su verilebilen ve 2007"de su seviyesi yüzde 4"e kadar düşen Kozan Barajı"nda ise doluluk oranı yüzde 57"lere ulaştı.
Özellikle Adana"da kurak geçen 2 yılın ardından son 79 yılın en üst
seviyesi olarak ölçülen yağışlar, enerji üretimi ve tarımsal amaçlı kullanılan barajları doldurdu.

Adana kent merkezi ve tarım alanları için büyük önem taşıyan Seyhan
Barajı"nda 2007"de yüzde 50"lere kadar düşen seviye, son yağışlarla yüzde 94"e kadar çıktı. Seviyedeki yükselme nedeniyle barajdaki su, barajı çevreleyen yollara kadar ulaşıyor.

Tüm baraj ve göletlerde son 3 yılın en üst seviyesine ulaşıldığını
belirten yetkililer, yüksek doluluk oranına ulaşan barajlardan ise tarım
alanlarına "can suyu" akacağını belirtti. Yörede karların büyük oranda eridiği ve önemli bir risk oluşturmadığı belirtilirken, kalan kar ve muhtemel yağışların taşkın oluşturmaması için de gerekli tüm önlemlerin alındığı kaydedildi. DSİ işletme programı çerçevesinde barajlarda su tutulmasının ise sürdüğü ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*