'Cumhur' da yargılanır

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Baykal, cumhurbaşkanının da yargılandığını hatırlattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de cumhurbaşkanlarının dokunulmazlıklarının bulunmadığı belirten CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhurbaşkanının göreve gelmeden önceki suçlarından yargılanabileceğini söyledi. Baykal, "Mesela çok garip ama Cumhurbaşkanı silahını çekip eşini vursa öldürse ne olacak? Ya da İsrail'de Katsav'ın olduğu gibi, göreviyle ilgili olmayan taciz, tecavüz gibi adi suçlardan dolayı yargılanır. Senet imzalasa ödemezse yargılanır" dedi.
Önceki gece CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına katılan Baykal, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın sorularını yanıtladı.
Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı kırgınlığı olup olmadığı sorusuna "Hayır, hiçbir şekilde benim duygu dünyamda Başbakan'a karşı herhangi bir kasılma, herhangi bir tepki kesinlikle yok. Başbakan'ın bana yönelik böyle özel bir konumda olmasını da doğrusu anlayamıyorum. Hepimiz görevimizi yapıyoruz, fikirlerimizi söylüyoruz" yanıtını verdi. Baykal 'ın mesajları şöyle:

* CUMHURBAŞKANI DA YARGILANIR: Milletvekili dokunulmazlığı var, ama cumhurbaşkanlığı dokunulmazlığı yok, bazı imtiyazları var. Göreviyle ilgili sadece vatana ihanetten suçlanabiliyor. Ancak göreve gelmeden önce işlediği iddia edilen suçlar ve göreve geldiğinde göreviyle ilgili olmayan suçlardan sorgulanabilir. Mesela çok garip ama Cumhurbaşkanı silahını çekip eşini vursa öldürse ne olacak? Ya da Katsav'ın olduğu gibi İsrail'de, göreviyle ilgili olmayan taciz, tecavüz gibi adi suçlardan dolayı yargılanır. Senet imzalasa ödemezse yargılanır. Bir özel koruması yok cumhurbaşkanının belki yanlış ama. Bir cumhurbaşkanının ikide bir celp alıp mahkemeye gitmesi, sabah büyükelçi kabul et öğleden sonra mahkemede ifade ver tuhaf bir şey.
* BİRLEŞİN MESAJI: 14 Nisan mitinginde güçbirliği değil birleşin mesajı verildi. İsterseniz biz kapatalım bir başka parti varsa oraya gidelim!.. Türkiye'de seçim ittifakı ahlaken sakıncalı. Parlamentoya girmeyi sağlayan yöntem birleşmeyi değil ayrışmayı sağlay ıyor. Kimsenin vatandaşın oyunu ciro etme yetkisi yoktur. Hülledir bu, hukuken hülledir, ahlaken de hülledir. Bizim derdimiz kurumsal birleşme arayışı varsa başımızla beraber, biz böyle bir birleşmeyi kucaklamaya hazırız.
* ŞENER OLMAZLAR LİSTESİNDE DEĞİL: Başbakan uzlaşma noktasına gelirse hiç kuşku yok herkes gerekli sorumluluğu, esnekliği sergiler... Cumhurbaşkanı konusunda bizimle birlikte çalışmak istediğini söyleyecek anlayışımızı soracak biz kendisine anayasanın öngördüğü ilkeleri özde ve sözde içine sindirmiş ne AKP 'ye ne CHP 'ye özel bir fikri olmayan olmayan ülkenin değerlerini temsil edecek birisini n seçilmesi anlayışında olduğumuzu söyleyeceğiz. Bu dışarıdan da olabilir içeriden de olabilir. Önce bir Cumhurbaşkanı tasavvurumuzu tarif etmeye çalışırız onu bulursak yetkililer isimler önerir. Ben prensip olarak 'AKP'den kimse olmaz' demedim. 'Arınç'ı istemiyorsunuz, Şener'i istemiyorsunuz' dediğiniz zaman ben 'Şener'i istemiyoruz demedim' cevabını vermiştim. Şener olmazlar listemizde değil.
* BAYRAK SÜRPRİZİ: Ertuğrul Özkök'ün yazısını okudum, eve gelmiş bayrak asılmış, zaten eşi Tansu da var ne varsa, O'na güveniyoruz. Ben de sabah 06.15'te evden çıktım yürüyüşümü tamamladım saat 8'de eve geldim tam bizim sokağa girdim bizim evde de koca bir bayrak asılı. Narlıdere Belediyesi'nin gönderdiği Atatürk bayrağı. Olcay'ın hiç böyle siyasi tavrı olmaz ama ilk kez böyle bir şeyini gördüm oraya bayrağı asmış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious