Cumhurbaşkanı, Irak'a gidecek mi?

Cumhurbaşkanı, Irak'a gidecek mi?.11816
  • Giriş : 14.10.2008 / 14:11:00

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin onur konuğu olduğu 60. Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılışına katılmak üzere Almanya'ya gitti. Gazeteciler, Gül'e Irak'a gidip gitmeyeceğini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak ziyaretine ilişkin olarak, ''Irak'a, Bağdat'a ziyaret niyetimi açıkladım. Ama bununla ilgili bir tarih, bir program çalışması henüz başlamış değildir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Frankfurt'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin onur konuğu olduğu 60. Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılışına katılmak üzere Almanya'ya gittiğini söyleyen Gül, fuarı dünyanın en ünlü ve önemli kitap fuarı olarak tanımladı. Fuarın fikri mülkiyet bakımından da önde gelen uluslararası bir platform ve pazar olduğunu kaydeden Gül, fuar kapsamında ''Tüm Renkleriyle Türkiye'' teması altında Türkiye'nin edebi birikiminin, kültür ve sanatının Mart ayından bu yana düzenlenmekte olan ve yıl sonuna kadar devam edecek yaklaşık 250 etkinlikle tanıtıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, bu çerçevede 100 yayıncı, 350 yazar-çevirmen ve 320 sanatçının fuarda Türkiye'yi temsil edeceğini kaydetti.

Gül, ''Frankfurt Kitap Fuarı'nda konuk ülke olmamız Türk edebiyatının yanı sıra Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları ile üçüncü kuşağa mensup Türk sanatçılarının başarılı çalışmalarının tanıtılması açısından da önem taşımaktadır. Bu eserler Türk ve Alman toplumlarının birlikteliğinin en başarılı ürünleri olarak ortak övünç kaynağıdır'' diye konuştu.

Frankfurt programı çerçevesinde Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'i kabul edeceğini belirten Gül, iki ülkeyi ilgilendiren güncel dış politika konularında görüş alışverişinde bulunacak olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Frankfurt Kitap Fuarı'nın açılışında bir konuşma yapacağını ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Türkiye pavyonunun açılışını gerçekleştireceğini kaydeden Gül, yarın h Frankfurt Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı tarafından onuruna düzenlenecek çalışma kahvaltısına katılacağını belirtti.

Almanya'daki Türk toplumunun temsilcileriyle de bir araya geleceğini ifade eden Gül, yarın ayrıca Almanya Cumhurbaşkanı Hörst Köhler'le ikili bir görüşme gerçekleştireceğini ve birlikte Türk pavyonunu gezeceklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Frnakfurt ziyaretimin Türk-Alman ilişkilerinin özünü yansıttığını, kapsamlı ve çok boyutlu ilişkilerimize katkı sağlayacak bir vesile olduğunu düşünüyorum. Ziyaretimin ayrıca gerek Türkiye'nin bu çok yönlü tanıtım projesine destek bakımından gerek ziyaret sırasında Türk toplumu temsilcileri ve Alman makamları ile yapacağım görüşmeler açısından fayda sağlayacağına inanıyorum'' dedi.

-TAMPON BÖLGE TARTIŞMALARI-

Cumhurbaşkanı Gül, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Terörle mücadele kapsamında tampon bölge oluşturulmasına ilişkin görüşlerin tartışıldığının hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, konunun hükümet tarafından değerlendirildiğini söyledi. Gül, ''Hükümet her şeyi enine boyuna tartışır. Hükümetin uzmanları vardır. Uzmanlar nedir? Genelkurmaydır, emniyet teşkilatıdır, istihbarat teşkilatıdır. Bunlar hem güvenlik güçlerimizdir hem de bu konudaki uzmanlardır. Dolayısıyla onlarla yapılan bütün toplantılar neticesinde, aldıkları intibalar ve neticede hükümetin vereceği karar çerçevesinde bu politikalar takip edilecektir. O bakımdan benim bir şey söylemem şu anda doğru değil'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, gerçekleştirmeyi planladığı Irak ziyareti çerçevesinde Bağdat dışındaki illere gitme yönünde bir davet alıp almadığının sorulması üzerine, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ardından kendisini Irak'a davet ettiğini hatırlattı. Gül, ''Irak'a, Bağdat'a ziyaret niyetimi açıkladım. Ama bununla ilgili bir tarih, bir program çalışması henüz başlamış değildir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*