'Cumhurbaşkanı, istifa etsin'

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Memur Sendikaları (Memur- Sen) Konfederasyonu Başkanı Ahmet Aksu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in istifasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sendikasının, Doğu Anadolu Bölge Teşkilat Toplantısı'na katılmak üzere Erzurum'a gelen Memur- Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i sert bir üslupla eleştirdi. Aksu, ayrıca toplantıda Kamu- Sen'in katılıp sonradan ayrıldığı Ulusal Birlik Hareketi'ne de göndermede bulundu. Aksu, Cumhurbaşkanı Sezer'in valiliklere ve belediyelere genelge gönderip başörtülü çalışanlarını tesbitini istemesinin 'Canlarına tak ettiğinin' ve içlerini kanattığını ifade eden Aksu, siyaset yapacaksa Cumhurbaşkanı'nın istifa etmesini de istedi.

Ülkenin iç ve dış politikada onlarca sorunu varken, Cumhurbaşkanı Sezer'in, afetzede vatandaşların ayağına gidip geçmiş olsun demek yerine, başörtüsü ile uğraşmasına anlam veremediğine dikkat çeken Memur- Sen Genel Başkanı Aksu, "Artık canımıza tak dedi. Sayın Cumhurbaşkanı bütün işi gücü bırakmış, yeniden seçime gönderiyor. Saygı duyuyoruz. Ama bir şeyine saygı duymuyoruz o da belediye ve valiliklere genelge göndererek başı örtülü bayan çalışıp çalışmadığının tesbitini istemesi. Ben şahsen hiç yakıştıramadım. Hele o makama hiç yakıştıramadım. Cumhurun seçtiği cumhurbaşkanına hiç yakıştıramadım. Gerçekten içim kan ağlıyor." dedi.

Ülkede bir milyondan fazla çocuğun sokaklarda çalıştığının, 10 binden fazla çocuğun tiner bağımlısı olarak toplumun geleceğini tehdit etmesine rağmen Cumhurbaşkanı'nın bütün bunlarla uğraşmak yerine başka şeylerle uğraştığını dile getiren Aksu, "Bu ülkede sel olur, afet olur ama sayın Cumhurbaşkanı cumhurun ayağına gidip o insanlara bir geçmiş olsun demez. Değerli arkadaşlarım bu örnekleri çoğaltabiliriz ama biz bunu sayın Cumhurbaşkanı'na yakıştıramadığımız için söylüyoruz. Cumhurbaşkanı eğer siyasete atılacaksa yarın (pazartesi) 09.30'dan itibaren istifasını versin. Hangi partide istiyorsa siyasete atılsın." dedi.

Ulusal Birlik Hareketi'nin Cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemek için bazı memur sendikaları ile hareket etmesini antidemokratik bulduğunu ve bu oluşuma destek olmalarının mümkün olmadığına vurgu yapan Aksu, halkın iradesine kimsenin karşı koymaması gerektiğine işaret ederek, "Halkın oyları ile gelen bir hükümeti ancak o ülkenin parlamentosu değiştirebilir. Bunun haricindeki kim adına, ne adına olursa olsun bunu kabul etmeyeceğiz. Biz inanıyoruz ki eğer Memur- Sen o dönem (28 şubat süreci) güçlü olsaydı bu hareketler olmayacaktı. 81 ilde 300 bin üyemizle, bu hareketleri daha ileri götürürlerse, bir milyon kişi ile Ankara'nın göbeğine otururuz, hiç kusura bakmasınlar." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious