Cumhurbaşkanı 2 kanunu onayladı

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2 kanunu onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5649 sayılı ’’İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Kanun’’ ile 5650 sayılı ’’Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’’u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, kanunlar yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

5649 sayılı ’’İstiklal Karşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Kanun’’, her yıl 12 Mart’ta bütün kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde, halkın ve sivil toplum kuruluşların katılımıyla etkinlikler düzenlenmesini öngörüyor.

Anma törenleriyle ilgili yönetmelik, kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 4 ay içinde, İçişleri, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm bakanlıklarınca ortaklaşa hazırlanacak.

5650 sayılı ’’Türk Medeni Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’’la, kardeşler mirastaki saklı paydan çıkarılıyor.

Kanun, Medeni Kanunun, mirasın saklı payında tasarrufu düzenleyen maddesinde değişiklik yapıyor.

Buna göre, mirasçı olarak kardeşleri dışındaki alt soyu, ana babası ve eşi bulunan miras bırakan, mirasının saklı paylar dışında kalan kısmında, ölüme bağlı tasarrufta bulunacak.

Mevcut düzenlemede kardeşler de bu kapsamda yer alıyordu. Kardeşlerden her biri için ’’yasal miras payının sekizde biri’’ olarak düzenlenen saklı pay, yasa metninden çıkarılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious