Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Antalya Side'de

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Antalya Side'de.10700
  • Giriş : 20.04.2008 / 17:07:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Antalya programının üçüncü gününde Side'deki ören yerleri ve çarşıyı gezdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Gül öğle saatlerinde Belek'te konakladığı otelden ayrılarak, Manavgat ilçesine bağlı Side beldesine geldi.

Eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Side'deki Arkeoloji Müzesi'ni gezen Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Side Antik Tiyatrosu'na geçti.

Tiyatro basamaklarına oturan Abdullah Gül'e Side Müzesinde görevli Arkeolog Süleyman Atalay tarafından antik tiyatro hakkında bilgi verildi.

Atalay, tiyatronun Roma devri eseri olduğunu ve burada sanat gösterilerinin yanı sıra, vahşi hayvanlarla dövüşlerin de yapıldığını anlattı.

Arkeolog Atalay, tiyatro çevresinde antik dönemden kalma çok sayıda dükkan bulunduğuna işaret ederek, Side'nin Roma döneminde bölgenin başkenti konumunda bulunduğunu, dükkanların da bölge ticaretinin çok canlı olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Atalay, antik kentte her yaz bir ay süreyle arkeolojik kazı yapıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, bunun üzerine ''Neden bir ay? Ödenek mi yetersiz?'' diye sorunca Atalay, ödeneğin yetersiz olduğunu belirtti.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, ödenek yetersizliğinin söz konusu olmadığını, üniversitelerin arkeoloji bölümleri tarafından gerçekleştirilen kazıların ancak tatil döneminde yapılabilmesi nedeniyle sürenin zorunlu olarak kısa tutulduğunu kaydetti. Mustafa İsen, Efes'teki kazıların da 138 yıldır devam ettiğine dikkati çekti.

Antik tiyatrodaki incelemelerinin ardından tiyatrodan, Apollon Tapınağı'nın bulunduğu antik Side Limanı'na kadar olan yaklaşık 1 kilometrelik mesafeyi yürüyen Abdullah Gül, kendisine sevgi gösterilerinde bulunan esnafa ''hayırlı günler ve hayırlı işler'' dileğinde bulundu.

Bu arada, Remzi Bakaç adlı esnaf, Cumhurbaşkanı Gül ile beraberindekilere lokum ikram etti. Bazı vatandaşlar da Cumhurbaşkanı Gül'e çiçek verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, yürüyüşü sırasında yanına gelen çocuklar ve vatandaşlarla fotoğraf çektirdi. Gül, karşılaştığı bazı çocukları severek, oyuncak hediye etti.

Abdullah Gül, yürüyüşü sırasında Belçika'da düzenlenecek güzellik yarışması için Side'de kamp yapan Miss Coast güzelleriyle de karşılaştı. Gül, güzellerle de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Gül daha sonra Side sahilindeki ''The End'' adlı restoranda öğle yemeği yedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Side gezisine, kızı Kübra ile damadı Mehmet Sarımermer, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious