Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den önemli bir mesaj

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den önemli bir mesaj.53587
  • Giriş : 14.03.2008 / 08:16:00

Gül, Kürt sorunu olarak isimlendirilen problemin sadece silahla çözülemeyeceğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini; ancak Kürt sorunu veya Güneydoğu meselesi olarak isimlendirilen problemin sadece silahla çözülemeyeceğini vurguladı.

Halkı kazanmanın önemine işaret eden Gül, demokratik açılımın teröristleri izole edeceğini söyledi. İslam Konferansı Teşkilatı zirve toplantısı için Senegal'e giden Cumhurbaşkanı, Ana uçağında gazetecilere çarpıcı açıklamalarda bulundu.

DTP heyetiyle Çankaya Köşkü'nde yaptığı görüşmeye değinen Gül, 'sorunun değil, çözümün parçası olun' tavsiyesinde bulunduğunu aktardı. Herkesin Cumhurbaşkanı olarak toplumun bütün kesimlerini kucakladığını belirten Gül, önemli bir uyarıda bulundu: "Hiçbir ülke kendisine silahla dayatılan bir konuda hiç kimseye 'şunu aldım' dedirtmez. Devletlerin bir beka duygusu vardır ve çok önemlidir. Bu açıdan yapılabilecek şeyler vardır; bir de asla düşünülmeyecek şeyler."

DTP, ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLMALI
İster Kürt sorunu densin ister Güneydoğu, biz bu meseleyle uğraşıyoruz. Sadece silahla çözüm olmaz. Halkı kazanmak çok önemli. Demokratik açılım, teröristi izole eder. DTP, sorunun değil çözümün parçası olmalı.

MESUD BARZANİ MESAJI ALDI
Terörle mücadele kararlılıkla sürecek. Kara harekâtı gösterdi ki Türkiye'ye hiç kimse silahla bir şey yaptırtamaz. Asıl mesaj buydu ve alması gerekenler aldı. Barzani dahil... Bu örgüt onlar için de büyük tehdit.

BAĞDAT'A GİTMEK İSTİYORUM
Talabani ile baş başa görüşmemiz çok önemliydi. Tek kelimesini bile atlatmadan not tutturdum ve bilmesi gereken kurum ve kişilere zabıtları gönderttim. Ben de Bağdat'ı ziyaret etmek istiyorum.

Irak'ın kuzeyine yönelik kara harekâtının önemli mesajlar içerdiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, hiç kimsenin Türkiye'ye silahla bir şey yaptıramayacağını vurguladı. "Asıl mesaj buydu. Sonradan yapılan tartışmalar biraz gölgeledi; ama mesajı alması gereken herkes aldı." ifadesini kullandı. "Barzani dahil mi?" sorusuna da, "Tabii ki. Bu örgüt onlar için de büyük tehdit." karşılığını verdi. Ankara'ya gelen Irak Devlet Başkanı Talabani'yle önemli görüşmeler yaptıkları anlatan Gül, sürpriz bir açıklamada bulundu: "Ben de Bağdat'a gitmek istiyorum."

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi anayasal bir zorunluluk. Ancak Danıştay geçtiğimiz günlerde içeriği sebebiyle bunu hukuka aykırı buldu. Gül, bir süredir tartışılan konuya farklı bir yaklaşım getirdi. Bu hususun siyaset ve ideoloji karıştırılmadan soğukkanlı bir şekilde incelenmesini isteyen Gül, şöyle devam etti: "Eğitimciler, pedagoglar, ilim adamları ile bir şûra yapılmalı. Hem anne babanın din eğitimi konusundaki arzusu yerine getirilmeli, hem de 'ben din eğitimi istemiyorum' diyen ailelere yol gösterilmeli. Şu an hiç kimse bugünkü durumdan tatmin olmuyor. Bir aile 'Benim çocuğum dinimi öğrensin.' diyorsa onun için de tam bir çözüm yok. Din kültürü verilmeli; daha ötesinde din eğitimi almak isteyenler için de alternatif yol bulunmalı." İslam Konferansı Zirvesi için Senegal'e giden Gül, Ana uçağında gazetecilerin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı'nın değerlendirmeleri şöyle:

Rum Kesimi işi uzatıyor

Bazı tartışmalarda karşı tarafın tersini söylemek şartmış gibi davranılıyor. Kıbrıs meselesi de öyle oldu. Uzun vadeli bakmak lazım. Kıbrıs için yüz madde varsa hepsini oturup tek tek çözmek gerekiyor. Daha sonra 'Gelin bakalım, biz bize ait olan kısmını çözdük.' denecek. Son 10 yılın ilk 5 yılını doğru değerlendirebilseydik şimdi başka bir yerde olurduk. 8 Temmuz meselesinin Rum Kesimi tarafından telaffuz edilmesi işi uzatmak içindir. Hal böyleyken neden faturayı biz ödeyelim? Kıbrıs sorunu hangi uluslararası platformda konuşulsa, 'Hafızamızı şöyle bir tazeleyelim.' diyor, yaptıklarımızı anlatıyoruz, şaşırıyorlar.

Kosova'yı tanımamız anlayışla karşılandı

Kosova'yı ilk tanıyanlardan biri olduk. Herkes anlayışla karşıladı. Bu meseleye bir taraf istekle yaklaşıyor, diğer tarafın çekinceleri var. İslam ülkeleri haritaya bakacak ve Avrupa içinde bir devletin kendi içlerinde olmasını isteyecektir. Bazı Müslüman ülkeler, ayrılıkçı hareketlerden dolayı konuya soğuk bakabilir.

ABD Başkanı Bush'a, 'Filistin'de çözüm yolunu açın' dedim

Filistin'de yaşananlar üzücü. Maalesef göz göre göre yaşanıyor. Washington ziyaretimde Başkan Bush'a şöyle demiştim: "2008 son döneminiz. Ortadoğu'da çözüm yollarını açan tarihî bir şey yapabilirsiniz." Süreç yanlış bir yere kayarsa şiddet artar. Gazze'de olanlara bakın. Çocuklar ölüyor orada. 2 gün sonra Kudüs'te yaşanıyor başka olaylar. İlk fırsat Filistin seçimleri sırasında kaçırıldı. Süreç iyi planlanmalıydı. seçim sonrası istikamet belirlenemedi. O süreç iyi yönetilebilseydi bu noktalara gelinmezdi. Tabii Filistinlilerin kendi içinde de sorunları var. Bu konuyla ilgili herkesin vebali var.

Din eğitimi için bilimsel şûra yapılmalı

Din dersi konusu soğukkanlı bir şekilde incelenmeli. Siyasi ve ideoloji karıştırılmadan Avrupa Birliği'ndeki uygulamalara da bakılarak ciddi araştırmalar yapılmalı. Eğitimcilerin, pedagogların, ilim adamlarının katılacağı bir şûra yapılmalı. Bugünkü durum kimseyi memnun etmiyor. Bunları mahkeme kararından vesaireden ayırarak söylüyorum. Din eğitimi nasıl olmalı, hem bir anne babanın bu konudaki arzusu nasıl yerine getirilmeli hem de 'Ben din eğitimi istemiyorum.' diyen ailelere yol gösterilmeli. Bir aile 'Benim çocuğum dinimi öğrensin.' diyorsa onun için de tam bir çözüm yok. Bazen illegal şeyler bu durumdan yararlanıyor. Dinle ilgilenmeyen, din eğitimi istemeyen de rahat olmalı. Bunun düzgün bir şekilde ele alınması, iyi bir şûra yapılması ve buna ideolojilerin bulaşmaması gerekiyor. Din kültürü verilmeli; daha ötesinde din eğitimi almak isteyenler için alternatif yol bulunmalı.

AB ülkelerinde ırkçılığa yönelenler var

Bulgaristan son dönemde değişik bir yol takip ediyor. Maalesef bazı AB ülkelerindeki gibi ırkçı bir yol izleyenler var. Marjinal başladı ama Meclis'teki partileri de etkiliyor. Doğu'da bazı şeyler eğitimle çözülüyor. Batı'daki hastalıklar kolay tedavi edilemiyor, ilk fırsatta hortluyor. Irkçılık da böyle bir şey. Georgetown Üniversitesi'nde John Esposito ve ekibi önemli bir araştırma yaptı. Doğu'da aşırı gruplara destek verilmediği ortaya çıktı.

İhsanoğlu'nun devam etmesini istiyoruz

İKÖ'deki genel temayül bir dönem seçilen başkanın ikinci dönem de seçilmesi. Böyle bir gelenek var. Ayrıca Ekmeleddin Bey çok başarılı oldu. Büyük gayretleri oldu. Batı'yla ilişkilerde, Avrupa Birliği ile ilişkilerde organik bağlar kurdu. Biz devam etmesini istiyoruz. Üye ülkeler de Ekmeleddin Bey'den çok memnun. Etkileyici bir insan.

Ben de Bağdat'a gitmek istiyorum

Irak Cumhurbaşkanı Talabani ile aldığımız kararların, görüşmelerin takibi yapılacak. Ben de Bağdat'ı ziyaret etmek istiyorum. Meseleye uzun vadeli ve büyük ölçekli bakmak zorundayız. Bizim için Irak'ın geleceği önemli. Siyasi, ekonomik ve güvenlik açısından Irak'la ilişkilerimiz büyük önem taşıyor. Talabani ile baş başa görüşmemiz çok önemliydi. Tek kelimesini bile atlatmadan not tutturdum ve bilmesi gereken kurum ve kişilere görüşme zaptını gönderttim.

Herkes ne konuştuğunu duysun

DTP'lilerle daha önce de görüşmüştüm. Ben herkesin cumhurbaşkanıyım. Herkesi kucaklamak zorundayım. DTP de bir siyasi partimiz, onlarla da görüşmek zorundayım. Kim ne derse desin biz bu meseleyle uğraşıyoruz. Herkes bir şeyler söyleyebilir; kimi 'Kürt sorunu' der kimi 'Güneydoğu meselesi... Biz herkesin düşüncesinden yararlanmak isteriz. Bir milletvekili sadece seçildiği bölgeyi temsil etmez. O yüzden herkes, bu mesele ile meşgul olmalıdır. DTP'li vekilleri dinledim, daha sonra da tavsiyelerde bulundum. En çok da şunu söylüyorum: "Herkes ne konuştuğunu duyarak konuşsun. Problemin parçası olma yerine çözümün parçası olun." Sorunun muhatabı tek bir parti değildir; zaten Meclis'teki denklem bunu ortaya koyuyor. Hiçbir ülke kendisine silahla dayatılan bir konuda hiç kimseye 'şunu aldım' dedirtmez. Tabii ki asker, polis güvenlik açısından kendine düşeni yapacak. DTP'lileri kimse dışlamıyor. Herkesle görüşüyorlar. Meclis Başkanı'mızla görüşüyorlar, MHP ile sıcak bir diyalog kurmuşlardı. Herkesin yoğun bir gayreti var. Hiç kimse bu iş sadece askerle biter demiyor. Sadece silahla çözüm olmaz, herkes bir şeyler yapmalı. Zaten bazı ekonomik tedbirler alındı, alınıyor. Bunlar daha da etkili olabilir. Halkı kazanmak çok önemli. Demokratik Açılım teröristi izole ediyor. Şunu da anlamak lazım ki devletlerin bir beka duygusu vardır ve çok önemlidir. Bu açıdan yapılabilecek şeyler vardır; bir de asla düşünülmeyecek şeyler.

Kara operasyonunda mesaj alındı

Terör örgütüne yönelik kara operasyonu gösterdi ki Türkiye'ye hiç kimse silahla bir şey yaptırtamaz. Türkiye terörle mücadeledeki kararlılığını herkese gösterdi. Her halükârda, her şartta silahlı mücadeleye müsaade etmez Türkiye. Asıl mesaj buydu. Sonradan yapılan tartışmalar bunu biraz gölgeledi. Ama mesajı alması gereken herkes aldı. Barzani de dahil. Bu örgüt aslında onlar için de büyük tehdit.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious