Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yöneltilen 4 suçlama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yöneltilen 4 suçlama.11937
  • Giriş : 02.04.2008 / 01:50:00
  • Güncelleme : 01.04.2008 / 23:43:16

5 yıl siyaset yasağı gelmesi halinde Cumhurbaşkanı Gül görevini sürdürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mahkemede Gül'ü AK Parti savunacak. İddianamede Gül nelerle suçlanıyor?

Anayasa Mahkemesi, AKP’nin kapatılması istemine yönelik iddianameyi oybirliğiyle kabul edilebilir bulurken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün siyasi geleceğine yönelik olarak da önemli bir karara imza attı. Anayasa Mahkemesi, 4 üyenin muhalefetine rağmen görevdeki bir Cumhurbaşkanı için de siyaset yasağı istenebileceğine hükmetti. Buna göre, 5 yıllık siyaset yasağı konulması halinde Gül cumhurbaşkanlığını sürdürebilecek, ancak görev süresi siyaset yasağından önce biterse, herhangi bir partiye üye bile olamayacak.

Oybirliğiyle AKP iddianamesinin kabul edilebilir olduğuna karar veren Anayasa Mahkemesi, iddianamede 5 yıl süreyle siyaset yasağı konulması talep edilen Gül hakkında görüş ayrılığı yaşadı.

Başkan Haşim Kılıç, üyeler Sacit Adalı, Serruh Kaleli ve Serdar Özgüldür, Gül’ün AKP ile ilişiğinin kesildiğine, cumhurbaşkanlarına vatana ihanet suçu dışında yaptırım uygulanamayacağına dikkat çekerek, iddianamenin bu yönüyle iadesini istedi. Ancak 7 üye, Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmeden önceki eylemlerinin partinin kapatılması delilleri arasında gösterildiğine dikkat çekti. Üyeler, siyasi parti kapatma davalarının ceza yargılaması olmadığını, siyaset yasağının ceza değil tedbir olduğunu, AKP’nin eylemleri nedeniyle geçmişte ihracına karar vermediği Gül için de siyaset yasağı konulmasının istenebileceğini belirtti.

Böylece, Gül’le ilgili bölüm de iddianamede kaldı. Karar, artık partide görev yapmasa da eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olanlara, görevi ne olursa olsun siyaset yasağı konulabileceğinin yolunu açtı.

Gül’e siyaset yasağı konulması konusunda, iddianamede yer alan şu eylemlerinin kapatma gerekçesi sayılıp sayılmayacağı belirleyici olacak:

- Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, Fethullah Gülen adlı cemaat liderinin, Milli Görüş teşkilatının yurtdışındaki okul ve şirketlerinin temsilcileriyle temas kurulması için elçiliklere genelge göndermesi.

- Türban yasağının AB İlerleme Raporu’nda sorunlar listesine dahil edilmemesini eleştirmesi.

- Leyla Şahin davasında, Türkiye’nin, türbanın şeriat sembolü olduğu yönündeki savunmasını geri çektirmesi.

- Danıştay 2. Daire’nin türban kararına yönelik, “Yarın oruç tutan bir öğretmeni bile suçlarsınız” sözleri.

Cumhurbaşkanı'nı AK Parti savunacak

Siyasi parti kapatma davalarında kişisel savunma yapılmıyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü AK Parti savunacak. Gül'ün, Cumhurbaşkanı olması ve artık siyaset üstü bir konumda olması da kendisine ayrı savunma hakkı getirmiyor. Çünkü Anayasa Mahkemesi'nde "Abdullah Gül" değil, "AK Parti'nin bir üyesi olan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün eylemleri tartışılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious