Cumhurbaşkanı aday adayı konuştu!

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı aday adayı Korkmaz: "Cumhurbaşkanı hakemlik yapar, ama hakem taraf tutarsa yapacak bir şey yok" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Korkmaz, "Cumhurbaşkanı hakemlik yapar, ama hakem taraf tutarsa yapacak bir şey yok" dedi.
Mayıs 2007 tarihinde yapılacak 11. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde aday adaylığını açıklayan ve Türkiye'yi gezerek destek arayan Emekli Albay Fethi Korkmaz, Çorum Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenledi. Nisan 2005'ten itibaren 32. il olarak Çorum'a gelen Korkmaz, kendi ifadesiyle 'TOP 10'da yer alan büyük kentlerle birlikte hedefinde 41 ili gezmek olduğunu açıkladı. Amacının 1 milyon kişilik bir kamuoyu desteği sağlamak olduğunu ifade eden Korkmaz, daha layık ve cesur bir aday ortaya çıkıncaya kadar Cumhurbaşkanı aday adayı olduğunu açıkladı.

Seçimde halka vaat edilen af, türban ve işsizlik sorununun çözülmemesi halinde Nisan 2007'de AK Parti'nin Cumhurbaşkanını tek başına seçebilecek 276 vekili kalmayacağını iddia eden Korkmaz, TBMM'de bir milletvekili üzerinde mutabakat sağlanamayacağını ve 11. Cumhurbaşkanının da meclis dışından seçileceğini söyledi. "Ben de Cumhurbaşkanı aday adaylarından biri olabilmek için önce halkın sonra TBMM'nin desteğini alabilmek için çalışmalarımı sürdürüyorum" diyen Korkmaz, "Halk isterse beni veya başkasını seçtirebilmek için demokratik iradesini gösterebilir" dedi.

MECLİS DIŞINDAN SEÇİLEN CUMHURBAŞKANLARI TOMBALADAN ÇIKTI

Cumhurbaşkanını halkın desteklemesinin çok önemli olduğuna değinen Fethi Korkmaz, bunun şansa bırakılmaması gerektiğini söyledi. Şu ana kadar Meclis dışından seçilen Cumhurbaşkanlarını "tombaladan çıkmış Cumhurbaşkanı" olarak nitelendiren Korkmaz, "Çünkü şans eseri olmuştur, emek harcamamışlardır, ter akıtmamışlardır, para harcamamışlardır. Ama ben bunu şansa bırakmıyorum. Emek, ter ve para harcıyorum, riske giriyorum. Zaman zaman terör örgütlerinin hedefi haline geliyorum. Cumhurbaşkanı, Başbakanı, bakanları, silahlı kuvvetleri ve hatta valileri eleştiriyorum. Şimdiye kadar kimse böyle bir risk almadı. Çünkü böyle bir Cumhurbaşkanı halka karşı bir sorumluluk hissetmez" açıklamasında bulundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın tokalaşmalarına da değinen Fethi Korkmaz, bu fotoğrafı hepimiz gibi tüm dünyanın gördüğünü belirtti. "Bir ülkenin bir ve iki numaralı koltuğunda oturan insanların birbirlerine bakışını gördük" diyen Korkmaz, güzel bir fotoğraf gösterilmemesinde her iki tarafın da kabahati olduğunu savundu. Korkmaz, "Kimsenin o haklı bu haklı demeye hakkı yok. Karı koca evde kavga edebilir ama bunu sokakta yaparlarsa bütün ailesini ve sülalesini rezil ederler. Bu fotoğraf dünyaya ne kadar kötü yönetildiğimizi gösterdi" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'DE HAKEMLİK SORUNU VAR

Devlet organları arasındaki uyumsuzluğu giderecek kişinin Cumhurbaşkanı olduğunu dile getiren emekli albay Korkmaz, bunun anayasada ifade edildiği gibi Cumhurbaşkanının elli görevinden birincisi olduğunu kaydetti. "Bu hakemlik görevidir" diyen Korkmaz, şunları söyledi: "Türkiye'nin büyük bir hakem sorunu var. Eğer hakem taraf tutarsa yapacak bir şey yok. Ben öyle olduğuna inanıyorum ve onun için bu yola çıkıyorum. Zaten devlet organları arasında uyum olsa tüm sorunlar çözülürdü.

Cumhurbaşkanının halkın içine çıkmadığını ifade eden Fethi Korkmaz, "O da Atatürkçüyüm diyor ben de. Atatürk 15 yıl Cumhurbaşkanlığı yaptı. Sayın Sezer Afyonluların bile elini sıkmamış. Hemşerisinin bile elini sıkmayan bir Cumhurbaşkanı vatandaşı ile nasıl bir diyalog içine girecek. Cumhurbaşkanı sadece kendi iktidarına karşı dik duruşlu olamaz, dik duruşlu Cumhurbaşkanı ABD'ye, Fransa'ya ve gerekirse İngiltere'ye karşı dik durmalıdır. Şuan kendisini seçen meclis yok, arkasında halk desteği de yok. Sıkıntıda buradan kaynaklanıyor" dedi.

Çankaya köşkünden Çorum'daki bir hastaya reçete yazmanın yanlış olduğunu anlatan Korkmaz, Cumhurbaşkanının Çankaya'dan Türkiye'nin sorunlarına reçete yazmaya çalıştığını ve artık inandırıcılığını yitirdiğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı aday adayı Korkmaz, toplantı sonında Çorum'daki basın mensupları ile hatıra fotoğrafı çektirerek, "Köşke çıktığım zaman bu fotoğraf ile gelip benimle görüşürsünüz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious