Cumhurbaşkanı adayı Gül bugün de STK'larla görüşecek

Cumhurbaşkanı adayı Gül bugün de STK'larla görüşecek .15130
  • Giriş : 15.08.2007 / 09:02:00

Abdullah Gül muhalefet partilerinden sonra bugün de sivil toplum kuruluşlarıyla biraraya gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül bugün ilk olarak Türk-İş'e gidecek, ardından da Hak-İş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TİSK ve DİSK yöneticileriyle ayrı ayrı görüşecek. Abdullah Gül, sivil toplum kuruluşlarından destek isteyecek.

Gül'ün adaylığını CNN TÜRK'e değerlendiren Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Anayasa'nın temel kuralları ve niteliklerinin mutlaka korunması gerektiğinin altını çizdi, "İnşallah gerginliğe fırsat verilmez" dedi.

Hak-İş Başkanı Salim Uslu ise Abdullah Gül'ün düzenlediği basın toplantısında verdiği mesajları "rahatlatıcı" ve "tereddütleri giderici" bulduğunu söyledi.

Uslu, Gül'ün uzlaşma ve tarafsızlığı özümseyen, sivil topluma önem veren bir portre çizdiğini belirtti.

Gül Köşk için resmen başvurdu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Ağustos Pazartesi günü yapılan AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Köşk adayı olarak adını açıkladığı Abdullah Gül, dün adaylığını resmen ilan etti. Gül, adaylığına ilişkin dilekçeyi TBMM Başkanı Köksal Toptan'a sundu. MHP, BBP ve DSP liderleriyle görüşen Gül'e CHP randevu vermedi.

Gül, adaylık dilekçesini sunmasının ardından, 7 ayrı dilekçe ve toplam 232 AK Parti milletvekilinin imzasıyla cumhurbaşkanlığı için aday gösterildi.

Gül: "Herkesi kucaklayacağım"

Adaylık başvurusunun ardından Meclis'te bir açıklama yapan Gül, sözlerine "Meydanlarda millete verdiğimiz sözlerin arkasında olmamız gerekir. Adaylığım meydanlarda kitleler tarafından destek gördü" diyerek başladı.

Gül, "Sorumluluklarımın tam bilincindeyim. TBMM beni bu makama layık görürse görevimi yerine getirirken bütün ilkem T.C. Anayasası'nı takip etmek olacaktır. Anayasa bizim kılavuzumuz olacaktır" dedi.

"Yeni vekil seçildik. Sadakat andını yerine getirdim ve Anayasa'nın ne olduğunu biliyoruz" diyen Gül, "T.C. demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir, ilkesini korumak, güçlendirmek temel hedefim olacaktır" diye konuştu.

Abdullah Gül, "Seçilirsem bütün vatandaşları kucaklayacağım. En farklı düşünceleri dikkate alacağım. Kendimi onların yerine koyacağım ve yeri geldiğinde öyle düşüneceğim (...) Tarafsızlık ilkem olacaktır. Bundan kimse tereddüt etmesin" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious