'Cumhurbaşkanı adayıyım ve seçilirim'

'Cumhurbaşkanı adayıyım ve seçilirim'.11010
  • Giriş : 25.09.2007 / 14:30:00
  • Güncelleme : 25.09.2007 / 14:01:57

Cumhurbaşkanı adaylığı için başvuracağını belirten Kamer Genç, iddialı konuştu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 21 Ekim'de yapılacak referandum sonucu anayasa değişikliklerinin kabul edilmesi halinde, TBMM Başkanlığına Cumhurbaşkanı adayı olmak için başvuracağını belirterek. ''Referandumun kabul edileceğine ve benim Cumhurbaşkanı seçileceğime inanıyorum.'' dedi.

Mecliste basın toplantısı düzenleyen Genç, referandumun kabul edilmesi halinde otomatik olarak 11. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçim sürecinin devreye gireceğini söyledi.

Genç, buna göre, Cumhurbaşkanı adaylarının TBMM Başkanlığına başvurması için 10 günlük süre olacağını bildirdi.

Genç, ''Ben 20 milletvekilinin imzasını bulursam hemen TBMM Başkanlığına başvurarak, cumhurbaşkanlığına adaylığımı koyacağım. TBMM Başkanlığı bunu kabul etmek zorundadır. AKP el altından hayır oyu kullanılması için çalışıyor. Ama ben referandumun kabul edileceğini ve benim Cumhurbaşkanı seçileceğime inanıyorum.'' dedi.

Genç, muhalefet partilerinin de referandumda nasıl oy kullanacaklarını açıklaması gerektiğini söyledi.

AMAÇ DİNCİ OLİGARŞİ

Genç, AKP'nin sivil anayasa yaptığını söylediğini ancak amacının, sistemi dinci oligarşiye çevirmek olduğunu söyledi. Genç,üniversitelerde türbanın serbest bırakılacağını ve yargı kurumlarının değiştirileceğini söyledi. Genç, ''Yarın başı açık kızlar okullara sokulmazsa,onların hakkını kim koruyacak.Amaçları laik cumhuriyeti değiştirmek.'' dedi.

MECLİS FESHEDİLİYOR

Genç, AKP tarafından hazırlatılan yeni anayasa taslağında, kararnamelerle ilgili yeni düzenleme getirildiğini belirterek, ''Bu hükümle bakanlar kuruluna kanun çıkarma yetkisi veriyorlar. Meclisi feshediyorlar.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious