Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, şimdi ne yapacak?

  • Giriş : 06.06.2007 / 18:08:00

Cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören anayasa değişiklik paketi üzerindeki tartışmalar bitmek bilmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM'nin aynen kabul ederek Köşk'e gönderdiği cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören anayasa değişiklik paketi üzerindeki tartışmalar bitmek bilmiyor.

Ortaya atılan son senaryoya göre, Anayasa Mahkemesi,366 oy alan 1.maddeyi iptal ederse,cumhurbaşkanınınpaketi yeniden veto etme hakkı doğacak.

Cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören 7 maddelik anayasa değişiklik paketi Köşk'te Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayını beklerken CHP, paketin tamamının iptali için Anayasa mahkemesine gitti.

CHP hem 366 oy alan paketin 1. maddesinin iptal edilmesini, hem de bir madde 367 'den az oy aldığı için paketin tamamı üzerinde ortaya çıkan kabul iradesinin geçersiz sayılması gerektiğini ileri sürdü.

Anayasa mahkemesinin kararını beklemeyen kimi çevreler, paketle ilgili yeni bir senaryo daha ortaya attı. Buna göre anayasa mahkemesi CHP'nin talebini kabul eder ve paketin 1.maddesini iptal ederse, paket Sezer tarafından veto edilen anayasa değişiklik paketi olmaktan çıkacak ve yeni bir düzenleme gibi işlem görecek. Eğer bu ihtimal gerçekleşirse Cumhurbaşkanı'nın düzenlemeyi bir kez daha veto etme hakkı olacak.

Anayasa mahkemesinin güçlü teamüllerine aykırı olarak böyle bir karar verip vermeyeceği tartışıladursun, AK Parti cephesi, yasanın tamamı 370 oyla geçtiği için, düzenlemenin iptalinin mümkün olmadığını savunuyor.

Meclis'in bundan önceki teamülleri de, maddeler için tek tek yapılan oylamalarda değil, sadece paketin geneli için yapılan oylamada 367 oyun gerekeceği yönünde. Anayasa Mahkemesi, anayasa değişikliklerini sadece usül yönünden inceleyebiliyor. Beş gündür yasayı inceleyen Cumhurbaşkanı'nın yasayı referanduma götürme ihtimali ile birlikte şekil yönünden denetimi için Anayasa mahkemesine götürme ihtimali de bulunuyor.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious