Cumhurbaşkanı Aliyev'den Ermenistan'a sert uyarı

  • Giriş : 17.01.2008 / 12:24:00

Aliyev'in, Azerbaycan ve Ermenistan cephe hattı bölgesini ziyareti başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ziyaret çerçevesinde Ağdam ilinin Guzanlı kasabasında bulunan Aliyev, Ermenilerin işgal ettikleri bölgeleri terk etmemeleri durumunda, Azerbaycan'ın askeri yol da dahil, bütün imkanlarla topraklarını geri alacağının ifade etti.

Aliyev, Azerbaycan-Ermenistan cephe bölgesini ziyareti sırasında büyük bir kısmı Ermeniler tarafında işgal edilmiş Ağdam ilinin, Guzanlı kasabasını ziyaret etti. Aliyev bölge halkı ile görüşerek, halkın problemleri ile ilgilendi. Kasabada halka seslene Aliyev, Ağdam ilinin büyük kısmının işgal altında olduğunu ve bundan dolayı Guzanlı köyünün de geçici olarak il merkezi olarak kullanıldığının ifade etti.

Aliyev, "Ermeni vandalları işgal ettikleri bölgelerin büyük bir kısmını yıkmışlar. Bu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) bölgeye ziyareti sırasında belgelenmiştir. Biz kendi topraklarımızı bütünlüğünün sağlayacağız ve ben bundan şüphe etmiyorum." dedi.

İlham Aliyev, ayrıca savaş sonucu göçmen durumuna düşen 1 milyon Azeri'nin de durumunu iyileştirilme ve yerleştirilmesi için yeni kasaba ve şehirlerin salındığını kaydetti. Aliyev bunun için devlet bütçesinden 600 milyon dolar ayrıldığını da belirtti.

Aliyev, şöyle devam etti: "Bütün bu çalışmalar geçicidir. Aslı işler Ermeniler tarafında işgal edilen topraklarımız geri alındıktan sonra başlayacak. Biz daha büyük şehirler ve kasabalar inşa edeceğiz. Bütün bu işleri kendi kaynaklarımız hesabına yapacağız. Biz Ermenistan'dan daha güçlüyüz. Ekonomimiz 5-6- kat daha güçlü. Eğer birkaç sene önce Ermeniler Dağlık Karabağ için bağımsızlık istiyorlardıysa, şimdi bizim buna imkan vermeyeceğimizi anlıyorlar. Önceleri işgal edilen 4 ilin geri verilmesi görüşülüyorduysa, şimdi hepsinin geri alınması görüşülüyor. Zaman bizim için işliyor. Biz en fazla Dağlık Karabağ için yüksek muhtariyet verilmesini onaylarız. İstiyorum ki, Ermeniler gönül hoşu ile topraklarımızı terk etsinler, aksi halde askeri yolda dahil bütün imkanlarla topraklarımızı geri alacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious