'Cumhurbaşkanı bütün ülkenin cumhurbaşkanıdır'

  • Giriş : 10.02.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçilecek cumhurbaşkanının toplumun tümünü kucaklayacak birisinin olması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Lideri Deniz Baykal'a, Antalya Kaleiçi Rotary Kulubü tarafından "Toplum Hizmetleri Ödülü" verildi. Deniz Baykal, Sheraton Otel'de düzenlenen törene Akdeniz Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan kızı Aslı Baykal ile birlikte geldi. Törenden önce davetlilere CHP liderinin hayat hikayesi izlettirildi. Fotoğraflarla anlatılan Baykal'ın hayat hikayesinde ilginç ayrıntılar da ekrana yansıdı. İzlettirilen görüntüler, Deniz Baykal'ın sağlık raporu başkasıyla karıştığı için deniz subaylığı sınavlarında elendiğini ortaya çıkardı.

Törenin ardından kürsüye gelen CHP Genel Başkanı, son günlerde alevlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair değerlendirmede bulundu. Cumhurbaşkanlığının 'şu ya da bu kılıkla' oraya girilip çıkılmasından çok daha öte bir makam olduğuna dikkat çeken Baykal, "Cumhurbaşkanı, parlamentodaki siyasi çoğunluğun yansıması olarak anlaşılmamalıdır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığının, Anayasa'ya göre özel bir makam olduğuna işaret eden Baykal, devletin o makamda temsil edildiğini belirterek "Cumhurbaşkanı bütün ülkenin cumhurbaşkanıdır. Parlamento sadece oy kullanma hakkına sahip olanların tercihleri sonucunda şekillenir. Ama cumhurbaşkanı oy kullanma yaşına gelmemiş olanların da sandık başına gitmeyi reddetmiş olanların da cumhurbaşkanıdır. Sandık başına gidip, oy verdiği partisi barajı aşamayanların da cumhurbaşkanıdır. Meclisin de, hükümetin de, yargının da, üniversitenin de, silahlı kuvvetlerin de cumhurbaşkanıdır. Bunu siz parlamento içindeki bir tablonun, belli bir konjonktürde çıkmış kadronun eline teslim ederseniz, cumhurbaşkanlığı kurumunu zayıflatırsınız. İşlevini yapamaz hale getirirsiniz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious