'Cumhurbaşkanı da olsa dinleriz'

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Telefon dinleme işlemlerini denetlemek amacıyla kurulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın izinsiz dinleme ve izleme yapanları tespit etmeye başladığı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek ve Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 19 gün önce faaliyete geçen kurumla ilgili merak edilen konulara açıklık getirmek amacı ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Dinlemenin büyük bir gizlilik içinde yapıldığına dikkat çeken Acarer, yasada kimseye ayrıcalık tanınmadığını, hakim kararı olması halinde cumhurbaşkanını bile dinleyebileceklerini belirtti.

Fethi Şimşek ise TİB’in açıklanmamak kaydı ile milletvekili, bakan ve başbakanı dahi dinleyebileceğini kaydederek, “Bu yöndeki tüm sorumluluk hakim ve savcılara aittir. Biz, telefon kime aitmiş diye de bakmıyoruz.” dedi. Şimşek, dinleme yapmasına kanunla izin verilen (MİT, Jandarma, Emniyet) kurumların birbirlerini göremeyeceklerini; çünkü bu yöndeki dijital alanın kendi faaliyet alanları ile sınırlandığını vurguladı. Yetkisiz dinleme yapan kurumları uyaran Şimşek, “Haberleşmenin gizliliğini ihlal edenleri, hiç zaman geçirmeden cumhuriyet savcılığına bildireceğiz. Çünkü yasada, 6 aydan başlayan hapis ve çok ağır para cezası hükmü bulunuyor.” diye konuştu. Şimşek, TİB’in onayı olmadan yapılan dinlemelerin hiçbir geçerliliği bulunmadığına dikkat çekerek, “GSM, Türk Telekom ve diğer kamu kuruluşlarının böyle bir işe girişeceğini tahmin edemiyorum.” dedi. Şimşek, Türkiye’de dinleme ve izleme yapacak birimlere hakim ve savcı kararı getirmek şartıyla izin verecek tek birimin de kendi başkanlıkları olduğunu vurguladı. Şimşek, TİB’in kişisel hiçbir talebi karşılamayacağını da sözlerine ekledi.

TİB bir istihbarat kuruluşu değil

Şimşek, “size rağmen dinleme yapılabilir mi” şeklindeki soruya, “Bize rağmen dinleme yapılmasını biz sistemlerimizde şu andaki teknik durumumuz itibarıyla görebiliriz. Bize rağmen yapılan dinlemeyi tespit edersek bunu sistemlerimizde göreceğiz ve bununla ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunacağız’’ şeklinde cevapladı. Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de, TİB’in bir telefon dinleme merkezi ya da istihbarat kuruluşu olmadığını vurguladı. TİB hakkında kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğine temas eden Acarer, “TİB, dinleme yapmasına kanunla izin verilen kurumlara hakim ve savcı kararı getirmeleri halinde onay veriyor. Oralara aktarılacak bilgilerin analizini yapıyor. Yapılan dinlemenin kriptolu bir kopyası dijital ortamda, şahısla ilgili mahkeme sonuçlanana kadar TİB’de saklanacaktır. TİB kesinlikle bir dinleme merkezi değildir.” açıklamasını yaptı.

Eski Kara Harp Okulu (KHO) komutanı emekli Tümgeneral Reha Taşkesen’in, ‘özel telefon görüşmelerinin dinlendiği’ gerekçesiyle istifa ettiği hatırlatılarak, “Taşkesin’i kimin dinlediği hakkında elinizde bir bilgi var mı?” şeklindeki bir soruyu cevaplayan Şimşek, “Kurumumuz, daha 18 gün önce faaliyete geçti. Geçmişe yönelik hiçbir bilgi ve belge elimizde yok.” dedi.

Başkan Fethi Şimşek, TİB binasının, Ankara Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü tarafından hassas bölge ilan edildiğini kaydetti. Bina, ağır silah kullanma yetkisine sahip özel güvenlik görevlileri ve bir polis tarafından 24 saat korunuyor. Bu arada toplantıya giren basın mensupları da sıkı güvenlik kontrolünden geçti. Önce, x-ray cihazından geçen basın mensuplarının çantaları teker teker arandı. Daha sonra da cep telefonları ve kimlikleri alınarak içeriye girmelerine müsaade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious