Cumhurbaşkanı Gül, bir kanunu daha onayladı

Cumhurbaşkanı Gül, bir kanunu daha onayladı.10700
  • Giriş : 22.04.2008 / 22:40:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ÇED raporu bulunmadığı için yargı kararlarıyla yapımı yıllardır ertelenen Çoruh üzerine inşa edilecek Yusufeli Barajı nedeniyle Artvin`in Yusufeli İlçe merkezinin taşınması konusundaki kanunu onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, “Artvin Yusufeli İlçesi’nin Merkezinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun”u onayladı. Kanun, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

Kanuna göre, ilçe merkezi, kuzeyde 1305 rakımlı Üşüktaş Tepesi, güneyde Uyuz Deresi ve Kepkar Sırtı, doğuda Barhal Çayı ve Çoruh Nehri, batısı Öküzyatağı Tepesi'nin 852 metre kotunda kuzey, güney ve doğu yamaçları, Üşüktaş Tepesi'nin 850 metre kotunda kuzeydoğu yamaçları, Sakut Deresi Vadisi'nin 850 metre kotunda kuzey ve güney yamaçları, 964 rakımlı Kara Tepe'nin 850 metre kotunda kuzey, güney ve doğu yamaçlarıyla çevrili alana nakledilecek.

Yusufeli İlçesi, yeni yerleşim yerine nakline kadar geçecek süre içinde halen bulunduğu yerde hukuki varlığını sürdürecek. Yusufeli Belediyesi, bu süre içinde Belediye Kanunu ile diğer mevzuatın belediyelere verdiği görev ve yetkileri yeni yerleşim alanında da kullanabilecek.

İlçe Merkezi yeni yerleşim alanına hukuken taşındıktan sonra, Yusufeli Belediyesi hukuki varlığını yeni yerleşim yerinde sürdürecek ve belediyenin eski yerdeki hukuki varlığı sona erecek.

16 BİN KİŞİ ETKİLENECEK

Çoruh Nehrinde inşa edilecek olan Yusufeli Barajı nedeniyle, Yusufeli Barajı rezervuar alanından, 1 ilçe merkezi ve 3 köy içindeki 23 mahallede yaşayan 6 bin 945 kişi tamamen, 14 köyün 29 mahallesinde yaşayan 9 bin 227 kişi ise kısmen olmak üzere 16 bin 172 kişi etkilenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious