Cumhurbaşkanı Gül, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gitti!

Cumhurbaşkanı Gül, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gitti!.10382
  • Giriş : 20.11.2007 / 20:23:00

Abdullah Gül, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı temel atma törenine katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saat 17.35 sıralarında Tiflis'e hareket eden Gül, Esenboğa Havalimanı'nda ziyarete ilişkin bir açıklama yaptı. Gül, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin davetine icabetle BTK Demiryolu Hattı projesinin Gürcistan kesiminin temel atma törenine katılmak üzere Tiflis'e gittiğini ve kendisine Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da eşlik ettiğini kaydetti.

Sözkonusu temel atma törenine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de katılacağını belirten Gül, BTK DemiryoluHattı projesinin Türkiye ile Gürcistan arasında doğrudan bir hat inşaasını ve bu hattın Azerbaycan'daki mevcut hatta bağlanmasını kapsadığını dile getirdi.

Bu şekilde 3 ülkenin demiryolu şebekelerinin irtibatlandırılmasının amaçlandığını ifade eden Gül, BTK'nın Doğu'da Hazar üzerinden Çin ile Kazakistan'ın Aktau Limanı arasında inşa edilecek demiryolu hattı ile, Batı'da ise boğaz geçişli Marmaray Tüp Geçidi üzerinden Avrupa demiryolu ağı ile birlikte, Asya ile Avrupa arasında önemli bağlantılardan birini oluşturacağını söyledi.


Gül, BTK'nın Asya ve Avrupa arasında yolcu ve yük taşımacılığı alanında yeni imkanlar sunacağını belirterek, böylece Bakü-Hazar-Türkmenbaşı-Almatı-Çin güzergahı marifetiyle Trans-Asya Demiryolu ağının da bir parçası haline gelebileceğini söyledi. Gül, BTK Hattı'nın esasen tarihi İpekyolu'nun canlandırılmasına yönelik somut adımlardan birini oluşturacağını da kaydetti.


Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile başlayıp Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı ve BTK projeleriyle devam eden dev bölgesel projelerin; bütün dünyanın yakından takip ettiği, bölgeye nüfuz kazandıran projeler olduğunu ifade eden Gül, BTC Petrol Boru Hattı kapsamında 30 Ekim 2007 tarihi itibariyle Ceyhan Terminali'nden 279. petrol tankerinin de dolum yaptığı bilgisini verdi.


Gül, ziyareti sırasında Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile gerek ikili, gerek üçlü görüşmeler yapacağını ve görüşmelerde ülkeleri ilgilendiren hususlar ve bölgesel gelişmelerin yanısıra uluslararası güncel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Ayrıca ekonomi, enerji ve ulaştırma alanlarında üç ülke arasında süren diğer projeler üzerinde duracaklarını belirten Gül, "Ziyaretim vesilesiyle Türkiye ve Gürcistan arasındaki ekonomik ilişkilere yeni bir ivme kazandıracak olan Serbest Ticaret Anlaşması ile Çifte ergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması da imzalanacaktır" dedi.


Gül, ziyaretinde işadamlarının da kendisine eşlik ettiğini belirterek, ziyareti vesilesiyle Tiflis'te düzenlenecek olan İş Forumu'nun açılışını Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile birlikte gerçekleştireceğini bildirdi. Gül'ü, TBMM Başkanı Köksal Toptan ile Ankara Valisi Kemal Önal uğurladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious