Cumhurbaşkanı Gül, hükümetten hemen reform istedi

Cumhurbaşkanı Gül, hükümetten hemen reform istedi.10700
  • Giriş : 10.04.2008 / 11:15:00

Gül: ''Reform sürecine uzun vadeli eğilmek gerekir. Bu süreçte koşar adımlarla ilerlemenizi tavsiye ediyorum"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Reform sürecine uzun vadeli eğilmek gerekir. Bu süreçte koşar adımlarla ilerlemenizi tavsiye ediyorum. Bu, Türkiye'yi içinde bulunduğu tartışmalı ortamdan da çıkaracaktır'' diyerek hükümete yol gösterdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi'nin İstanbul'daki toplantısında konuştu.

Gül, "Bütün ülkelerde olduğu gibi bizde de tartışmalar oluyor. Bu tartışmalar zaman zaman sertleşse de bu, demokrasinin gereği. Ama bunlar Türkiye'de çok sesli ortamda gerçekleşiyor" dedi.

Müzakere sürecinin kolay olmadığına değinen Gül, "Olmayacağı açık. Bütün AB ülkelerinin ittifakla başlamış olduğu durumu, her iki tarafa da siyasal zemin sağlar. Türkiye ve Avrupa'daki tartışmalara rağmen reformlar sessiz ve devamlı biçimde mesafe alıyor. Ceza kanunu, medeni kanun değişiklikleri, yeni düzenlemeler, kurallar en yüksek demokratik standarda yaklaşmış durumda" dedi.

"Herkes demokrasinin ilkelerinin ve kurumlarının zedelenmemesi konusunda duyarlı olmalı" diyen Gül, "Böyle bir ortamda tartışmaların en akılcı biçimde toplumun çıkarına sonuç vereceğine inanıyorum. Dünya demokrasilerinin tecrübesi böyle oldu" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, "Toplum kuruluşlarının faaliyetlerine ilgi gösterdim. Cumhurbaşkanı olarak aynı ilgi ve desteği sürdüreceğim. Algılama algılayış sorunları yanlış anlamaların olduğunu görüyoruz. Sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının devam etmesini arzu ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious