Cumhurbaşkanı Gül, işadamlarına verdiği sözü tuttu

Cumhurbaşkanı Gül, işadamlarına verdiği sözü tuttu .10382
  • Giriş : 06.11.2007 / 10:42:00

Cumhurbaşkanı Gül, üçüncü yurtdışı gezisinini Azerbaycan'a gerçekleştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aliyev'in davetlisi olarak giden Gül'e kalabalık bir işadamı heyeti eşlik edecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in daveti üzerine 3 günlük resmi bir ziyaret için bugün Azerbaycan'a gidiyor. Bakü'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya gelecek olan Gül ve Aliyev, iki ülke ilişkileri, ABD Temsilciler Meclisi alt komisyonunda kabul edilen sözde Ermeni Yasa Tasarısı, Karabağ'ın işgali ile diğer bölgesel ve uluslararası konuları ele alacaklar. Gül daha sonra Başbakan Artur Rasizade'yi de kabul edecek ve özellikle Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticari ilişkilerinin gelişmesi yönündeki çalışmaları masaya yatıracak. Gül, gezisi esnasında Azerbaycan Parlamentosu, Azerbaycan Devlet ve Kafkas Üniversitelerini de ziyaret edecek ve burada öğrenim gören Türk öğrencilerle bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin son gününde ülkenin ikinci büyük kenti Gence'ye geçerek çeşitli temaslarda bulunacak.

ÜÇÜNCÜ YURT DIŞI GEZİSİ

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Fransa'nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) toplantısına katılmıştı. KKTC ve Fransa'nın ardından üçüncü yurt dışı ziyaretini Azerbaycan'a yapacak olan Gül, bu gezi esnasında Sezer döneminde son verilen bir uygulamayı da tekrar başlatacak.

İŞADAMLARI DA GÜL'E EŞLİK EDECEK

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra kendisine tebrik ziyaretinde bulunan işadamlarına her alanda destek sözü veren ve onlara, “Merhum Özal gibi birlikte dünyayı dolaşacağız. Sizlere yeni fırsatlar yaratacağız” diyen Gül, bu sözünün ilk aşamasını Bakü ziyaretinde gerçekleştirecek. Bu çerçevede TOBB ve TİM üyesi işadamları ile müteahhitlerden oluşan kalabalık bir işadamı heyeti Gül'ün Bakü ziyaretinde kendisine eşlik edecek. Gül böylece Sezer döneminde son verilen bu eski geleneği yeniden başlatarak, Cumhurbaşkanlığındaki yeni döneme ilişkin bir uygulamayı daha devreye sokacak. Böylece Türk özel sektörü 16 yıldızlı forsun himayesine bu uygulamayla tekrar girmiş olacak. Öte yandan Cumhurbaşkanı Gül'ün, 20-21 Kasım 2007 tarihlerinde Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenecek NATO liderler zirvesine de katılması bekleniyor.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious