Cumhurbaşkanı Gül, Japonya'ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Gül, Japonya'ya gidiyor.12521
  • Giriş : 01.06.2008 / 10:54:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japon İmparatoru Akihito'nun davetlisi olarak 3 Haziran Salı günü bu ülkeye gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül'ün resmi ziyareti, Japonya ile Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyaret olacak.

Cumhurbaşkanı Gül'e Japonya ziyaretinde eşi Hayrünnisa Gül'ün yanı sıra, Devlet bakanları Kürşad Tüzmen ve Mehmet Şimşek ile çok sayıda iş adamı eşlik edecek.

Gül, Japon İmparatoru Akihito ile görüşecek, imparatorun, kendisi ve eşinin onuruna vereceği yemeğe katılacak.

Başkent Tokyo'da Başbakan Yosuo Fukuda, Üst Meclis Başkanı Satsuki Eda ve Temsilciler Meclisi Başkanı Yohei Kono ile görüşecek olan Gül, Türk-Japon İş Forumu toplantısına da katılacak.

Ana eksenini ekonominin oluşturacağı ziyaret sırasında Japon makamlarına ve iş adamlarına, Türkiye'deki yatırım imkanları anlatılacak ve Japon sermayesinin Türkiye'de yatırım yapmasını sağlamaya dönük temaslar gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Gül, 26 Mayısta, RTÜK Doğru ve Güzel Türkçe Kullanımı dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenin ardından verdiği resepsiyonda yaptığı değerlendirmede, Japonya'nın 200 milyar dolar tasarruf fazlası bulunduğunu belirtmiş ve Türkiye'nin bundan neredeyse hiç pay alamadığına işaret etmişti.

Tokyo'daki temaslarının ardından Osaka'ya geçecek olan Gül, burada da Türk-Japon Yatırım Forumu toplantısına katılarak, bir konuşma yapacak.

Cumhurbaşkanı Gül, Osaka'dan, açıklarında Ertuğrul Firkateyni'nin battığı Kushimato kentine trenle seyahat edecek. Burada Ertuğrul Şehitlik Anıtı'nda Anma Töreni'ne katılacak olan Gül, Türkiye'yi tanıtıcı çeşitli kültürel faaliyetlere de iştirak edecek.

Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de çeşitli kültürel etkinliklere katılacak. Hayrünnisa Gül, başkent Tokyo'da Asakura Tapınağı'nı ziyaret edecek.

-DIŞİŞLERİ BAKANI İKEN DE ZİYARET ETMİŞTİ-

Abdullah Gül, Japonya'ya, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olduğu 2003 yılının Aralık ayında resmi ziyaret gerçekleştirmişti. 2003 yılı, Japonya'da Türk Yılı olarak kutlanmıştı.

Gül, son ziyaretinde başkent Tokyo'da resmi temaslarda bulunmuş, Osaka ve Kyoto kentlerini de ziyaret etmişti.

Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Tokyo'da geleneksel Japon kıyafeti kimono giyerek, bir çay seremonisine katılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious