Cumhurbaşkanı Gül, TESK'i ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Gül, TESK'i ziyaret etti.8832
  • Giriş : 09.04.2008 / 14:52:00

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ülkede barış, ekonomide istikrar isteniyorsa, esnaf ve sanatkarların sorunlarının çözümlenmesi gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TESK Genel Başkanı Palandöken, konuşmasında, Cumhurbaşkanı Gül'ün TESK'i ziyaret etmesinden büyük onur duyduklarını, cumhurbaşkanının “esnaf çocuğu” olmasının mutluluklarını daha da arttırdığını dile getirdi.

Esnaf ve sanatkarların Türk toplumunun orta direği, sosyal dokunun çimentosu, ekonominin temel üretim ve istihdam unsuru olduğunu vurgulayan Palandöken, şöyle konuştu:
“Toplumda barışın, ekonomide istikrarın güvencesidir. Bugün, dünya ekonomisinin küreselleşme eğiliminden ve ülkemizde yaşanan toplumsal değişim sürecinden olumsuz olarak etkilenen kesimlerin başında esnaf ve sanatkarlarımız gelmektedir. Değişim süreci, toplumun orta direği olan meslektaşlarımızın ekonomideki güç ve pozisyonlarını kaybetmeleri sonucunu doğurmakta, bu da ekonomik ve toplumsal istikrarı derinden etkilemektedir. Ülkemizde barış, ekonomide istikrar isteniliyorsa, esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarının çözümlenmesi gereği vardır.”

Cumhurbaşkanı Gül'e “Bizlerden birisi olarak sorunlarımızı sizler zaten biliyorsunuz” diyen Palandöken, üç kıtada 600 yıl egemenlik kuran bir büyük imparatorluğun ahilik geleneğinin mirasçıları olarak, değişen dünya koşullarına uyum sağlayabilmek için devletin desteğine ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. Palandöken, “Anayasamızın da bir emri olan bu destek ihtiyacımızın 60. Cumhuriyet Hükümetince tatminkar düzeylerde karşılanması en içten dileğimizdir” dedi.

“Bugün devletin en yüce makamı olan cumhurbaşkanlığı makamında bir esnaf çocuğunun bulunmasının, demokrasinin güzelliği” olduğunu ifade eden Palandöken, demokrasiye sahip çıkmanın, demokrasinin güçlenip geliştirilmesi için çaba göstermenin herkesin görevi olması gerektiğini belirtti.

CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN BABASININ ÇIRAĞI, USTASINI ANLATTI

TESK Başkanı, daha sonra Cumhurbaşkanı Gül'e babası Ahmet Hamdi Gül'ün 1970'li yıllarda “Yılın Ahi”si seçildiğinde çekilmiş fotoğrafını ve ahilik geleneğinin simgesi olan “Ahilik Ağacı”nın bulunduğu bir tabloyu hediye etti.
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan Vekili ve Kayseri Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Ateş de Kayseri Tayyare Fabrikası'nda çırak okulu olduğunu, kendisinin bu fabrikada tesviye atölyesi şefi olan Ahmet Hamdi Gül'ün yanında çırak olarak çalıştığını anlattı.

Ateş, ustasının oğlunu Cumhurbaşkanı olarak görmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.
Ali Ateş, ziyaretin ardından gazetecilerin sorusu üzerine Ahmet Hamdi Gül'ün herkes tarafından sevilen sayılan örnek bir insan olduğunu söyledi.

Ziyarette Ankara Valisi Kemal Önal ile TESK'e bağlı birliklerin ve bazı federasyonların başkanları da hazır bulundu.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious