Cumhurbaşkanı Gül, "Teziç" sorusuna ne yanıt verdi?

Cumhurbaşkanı Gül,
  • Giriş : 08.12.2007 / 00:11:00
  • Güncelleme : 08.12.2007 / 00:14:33

Gül, Teziç'in görev süresinin yarın dolacağını hatırlatılması üzerine şunları söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir gazetecinin, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in görev süresinin yarın dolacağını hatırlatarak, YÖK Başkanlığına atama yapıp yapmadığını sorması üzerine, ''Olunca görürsünüz'' dedi.

Gül, resmi ziyarette bulunduğu Türkmenistan'dan dönüşünde, Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile baş başa ve heyetler halinde verimli görüşmeler yaptıklarını belirterek, ikili ilişkiler ve işbirliğinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeleri de bütün yönleriyle değerlendirme imkanı bulduklarını söyledi. Gül, Türkmenistan temaslarının her yönden yararlı ve ileriye dönük ortak bir vizyon taşıdığını görme bakımından değerli bir fırsat oluşturduğunu kaydetti.

Gül, Berdimuhammedov ile olumlu düzeyde seyreden ikili ilişkilerin, iki kardeş millete layık, daha gelişmiş ve zenginlik kazanmış boyutlara taşınabileceğine inandıklarına işaret ederek, ''Ülkelerimizin sahip olduğu potansiyelin bu inancımıza güç ve destek verdiği hususunda da mutabık olduğumuzu memnuniyetle gördük. Önümüzdeki dönem Türk-Türkmen ilişkileri, paylaştığımız bu vizyon ve perspektif çerçevesinde daha da geliştirilecektir'' diye konuştu.

Gül, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri zenginleştirecek anlaşma ve ortak bildiri imzalandığını hatırtalarak, bunların ikili ilişkilere ve işbirliğine önemli bir dinamizm kazandıracağını belirtti.

Ziyareti sırasında Türkmenistan'da yaşayan Türk vatandaşları ve iş adamlarıyla biraraya geldiğini de anlatan Gül, Türk iş adamlarının Türkmenistan'da başarılı çalışmalara imza attığını görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunması için davet ettiği Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov'un davetini kabul ettiğini belirtti. Gül, üst düzey ziyaretlerin iki ülke ilişkilerine önemli katkı sağlayacağına işaret ederek, ''Bu ziyaretim dolu dolu oldu. Uzun yıllar sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ziyaret olması bakımından da yararlı oldu'' diye konuştu.

Gül, bir gazetecinin, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in görev süresinin yarın dolacağını hatırlatarak, YÖK Başkanlığına atama yapıp yapmadığını sorması üzerine, ''Olunca görürsünüz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious