Cumhurbaşkanı Gül, ünlü edebiyatçıları ağırladı

Cumhurbaşkanı Gül, ünlü edebiyatçıları ağırladı.19552
  • Giriş : 04.02.2008 / 15:26:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'ndeki öğle yemeğinde edebiyatçılar Doğan Hızlan, Selim İleri, Adalet Ağaoğlu, Elif Şafak, Rasim Özdenören ve Hilmi Yavuz ile biraraya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür, sanat ve bilim dünyasının önde gelen isimleriyle fikir alışverişinde bulunmak amacıyla Çankaya Köşkü'nde yeni bir uygulama başlatan Cumhurbaşkanı Gül, hatırlanacağı gibi, tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık ile edebiyatçı ve Türkiye'nin ilk Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman'ı 28 Kasım 2007 tarihinde öğle yemeğinde ağırlamıştı.

Hilmi Yavuz hediye götürdü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugün verdiği yemeğe konuk olan edebiyatçılardan Hilmi Yavuz, Çankaya Köşkü'ne çıkarken beraberinde hediye götürdü. Yavuz, bugün piyasaya çıkacak olan gazeteci İsmail Küçükkaya'nın "Cumhuriyetimize Dair" adlı kitabını Cumhurbaşkanı Gül'e hediye etti. Cumhuriyetimizin dünü, bugünü ve geleceğini mercek altına alan ve Aşina Kitapları tarafından yayınlanan kitapta, Türkiye'nin üç entelektüeli İlber Ortaylı, Hilmi Yavuz ve Deniz Ülke Arıboğan'ın çarpıcı saptamaları yer alıyor. "Cumhuriyetimize Dair" adlı kitapta, ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, ilk kez Atatürk'ü yorumladı. Atatürk için, "Doğuştan cumhuriyetçidir" diyen Ortaylı, Türkiye Cumhuriyeti için de, "Türkiye İslam dünyasının en önemli cumhuriyetidir. En sağlam müessesesidir. Cumhuriyetin gerekli kurumları onun teminatıdır. O bakımdan bu memleketi çok sevmek, onun üzerinde çok durmak gerekir. Tenkit etmek, ama katiyen hırpalamamak gerekir" değerlendirmesinde bulunuyor. Şair ve yazar Hilmi Yavuz ise Küçükkaya'nın kitabında, Türk modernleşme tarihini irdeledi ve "2'nci Adam" İsmet İnönü'nün hayatını yorumladı. "2'inci Cumhuriyet" tartışmalarına tepki gösteren Yavuz, "Başka bir cumhuriyet yok, tek cumhuriyet var. O da 1923'ün devamıdır" diyor. Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da kitapta, 21'inci yüzyıl Türkiyesi'nin profilini çiziyor ve cumhuriyetin yeniçağda nasıl daha da güçlenerek büyük bir ülke haline gelebileceğinin şifrelerini veriyor. "İmparatorluk vizyonu" önerisini dillendiren Arıboğan, "İmparatorluk bir yönetim biçimi değil, bir bakış açısıdır, bir vizyondur. Bir devletten bir imparatorluğa dönüşmek, zihniyette devrimle başlar" diyor.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious