Cumhurbaşkanı Gül: "2008 Avrupa Birliği yılı olacaktır"

Cumhurbaşkanı Gül:
  • Giriş : 17.01.2008 / 09:55:00

Gül: "Terörle mücadele için çok kapsamlı çalışmalar, planlar, programlar var; yeni bazı çalışmalar yapılıyor"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2007 yılının Türkiye açısından iç meselelerle yoğun geçtiğini ve bunun da ülkenin bütün enerjisini aldığını belirterek, "2008 yılı için artık bir gerekçe görmüyorum. Artık hepimiz geleceğe konsantre olmamız gerekiyor. O açıdan 2008 yılının AB yılı olacağına inanıyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'a yaptığı iki günlük resmi ziyaret dönüşünde gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde çok yavaş hareket ettiğine ilişkin sorusuna cevap verirken, "2007 iç meselelerle geçen bir yıl oldu. Genel seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi, bütçe gibi. Artık 2008 için mazeretimiz kalmadı. 2008 Avrupa Birliği yılı olacaktır." dedi.

Gül'ün gazetecilerin soruları üzerine güncel konulara verdiği cevaplar şöyle:

"2008 AVRUPA YILI OLACAKTIR"

"2008 yılının Avrupa Birliği yılı olacağına inanıyorum. 2007 yılında bizim iç meselelerimizle yoğun geçti. Bu bizim bütün enerjimizi aldı. Bunları da görmemezlikten gelemeyiz. Bir genel seçim, bir cumhurbaşkanlığı seçim süreci, bir bütçe süreci yaşandı. Meclis bütün yaz bu konularda çalıştı. Şüphesiz ki AB konusunda daha çok şey yapmak gerekiyordu. Bazı gerekçeler vardır; ama 2008 yılı için bir gerekçe görmüyorum. 2008 yılında artık hepimiz geleceğe konsantre olmamız gerekiyor. O açıdan 2008 yılının AB yılı olacağına inanıyorum. Sayın Başbakan'la resmi görüşmelerimizde bunu konuşuyoruz. O da bunları söylüyor, aynı fikirde. Kendisi de buna katılıyor. Böyle düşündüğünü ifade ediyor. İnanıyorum ki bizler hükümet, muhalefet daha çok bu konulara yoğunlaşacaktır. Biz ne kadar kendi kendimize iş yaparsak -ki ne yapacağımız belli-; elimizde yol haritası var. Ne kadar çok iş yaparsak bu konuda, Türk halkının çıkarına olacaktır. Hem de Avrupa'da bazı olumsuz düşünenleri zor durumda bırakacaktır."

"HÜKÜMETİN ÖNCELİKLİ KONUSU AVRUPA BİRLİĞİ"

"Ben bunları söylüyorum; en azından 5 ay öncesine kadar bu işlerden de sorumluydum. Bu konular kabinenin ilk gündem maddesiydi. Şimdi de soruyorum, nasıl gidiyor Bakanlar Kurulu Toplantısı diye. Hem Dışişleri Bakanı, hem Başbakan ilk gündem maddelerinin Avrupa Birliği olduğunu belirtiyorlar. Avrupa Birliği ile başladıklarını söylüyorlar. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinden bize gelecek çok önemli ziyaretler var. Bizim de mühim bazı ziyaretlerimiz olacaktır."

"ANNAPOLİS BAŞARILI OLMALIDIR; TEKRAR ŞİDDET ŞİDDETİ DOĞURMASIN"

"İsrail-Filistin meselesinde biz kendi kapasitemiz çerçevesinde her zaman devredeyiz. Herkes de biliyor ki belirleyici ülke de değiliz. Gerçekçi olmak lazımdır. Annapolis Toplantıları'nın başarılı geçmesinde bizim de katkılarımız oldu. Yedi yıl sonra böyle bir toplantı yapıldı. Şimdi yapılması gereken şey orada çıkan kararların kimse tarafından ihlal edilmesine fırsat verilmemelidir. Bu bağlamda yeni yerleşim yerleri açılmasına hemen karşı çıkmak gerekiyor. Bir kez bu süreci birisi olumsuz etkilemeye başlarsa ondan sonra öbürü de başlar. Benim asıl korktuğum şey şu; bütün bölge ülkelerin buna sahip çıkması gerekiyor. Bu sadece Amerikan'ın sorunu değil ki…"

"FİLİSTİN DEVLETİ 2008'DE KURULUR MU KESİN KANAAT SÖYLENEMEZ"

"2008 yılı içinde Filistin devleti kurulabilir mi? Bu konuda belki bir süre daha vakit geçtikten sonra bununla ilgili kesin kanat söyleyebiliriz. Çünkü daha toplantı 1 ay önce oldu. Orada alınan bazı kararlar var, bazı çalışmalar var. Komisyonlar yeni toplanıyor. Herkes bu işi samimi olarak ele alıyor mu almıyor mu görülecektir. Bu iş neticeye ulaşır mı ulaşmaz mı? Ama ulaşmazsa çok kaygılıyız; çünkü geçmişe baktığımızda bunun örnekleri var. Ne zaman böyle denemeler başarısız olduysa tekrar şiddet geliyor. Şiddet gelince de bir yerde durmuyor. Şiddet şiddeti doğuruyor. İsrail-Filistin bölgesinde yeni bir şiddet dalgası bütün bölgeyi etkiler, Irak'ı etkiler. Bütün bölgede sıkıntı yaşarız."

"PKK KONUSUNDA HATALAR TEKRARLANMAMALI, ESKİ TECRÜNELERDEN İSTİFADE EDİYORUZ"

"PKK ile mücadelede herkes bu konuda çalışıyor. Herkes bu konuya kafa yoruyor. Tabii ki geçmişin tecrübelerinden yararlanılıyor. Bunda da gayet açık olmamız, cesur olmamız lazım. Maalesef PKK ile mücadelede kayıp yıllar oldu. Şimdi tüm bu tecrübelerden de yararlanılarak çalışılıyor. Bunlar 1 günlük birkaç haftalık işler değil; ama bütün bunların yanında şunu söyleyeyim; bütün bunlar terörle silahla mücadeleyi asla bir kenara bıraktıracak tedbirler değil. Elinde silahla Türkiye'ye tehdit olduğu sürece aynı şekilde ve çok kararlı biçimde mücadele devam edecektir. Bunlardan ayrı olarak çok kapsamlı çalışmalar, bu çalışmalara paralel olarak planlar, programlar var. Yeni bazı çalışmalar yapılıyor."

"HÜKÜMET KAPSAMLI BİR PAKET ÜZERİNE ÇALIŞIYOR"

"Hükümetin bu işlerde çok dikkatli hareket edeceğine inanıyorum. Ben de teşvik ediyorum. Ben Dışişleri Bakanı olarak o zaman hükümet adına bu işleri yaptım. Hükümetin paketi olarak. Onun o zaman bütün sahibi Sayın Başbakan'dı. O zaman da bu paketler hazırlanırken de Sayın Başbakan'ın onayıyla hazırlanmıştı. Onlar hep hükümetindir. Aynı hükümet devam ettiğine göre tabii ki onların hepsini çıkaracaklarına inanıyorum. Ben de tabii söyleyeceğim. Tabii bu işte kaçan fırsatların maliyeti çok fazla oluyor bize..."

"MISIR'LA İLİŞKİLERİMİZ ÇOK İYİ"

Mısır ziyaretimizde başta Sayın Hüsnü Mübarek olmak üzere konuştuğumuz tüm yetkililerle bölge meselelerini konuştuk. Çok verimli oldu. Her türlü ilişkileri sonuna kadar götürmekte kararlı olduğumuzu dile getirdik. Ekonomik ilişkilerimiz son yıllarda çok arttı. Bir milyar dolara yaklaşıyor ticaret hacmimiz Mısır'a. Mısır'la Serbest Ticaret Anlaşması'nı çok zor imzaladılar. Biz onları ikna ettik. TAV Havalimanı'nı Türkler inşa ediyor. TEMSA burada otobüs üretecek. Buradan Afrika'ya satacak. Türkiye burada büyük bir devlet gibi davranıyor burada. Herkesten şunu duyduk; 'biz sizi takip ediyoruz, sizleri izliyoruz' dediler."

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious